Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022

FIFA WC: Η Βραζιλία περιμένει την εξέταση του Νεϊμάρ μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο στην εναρκτήρια αναμέτρηση με τη Σερβία.

Lusail [Κατάρ], 25 Νοεμβρίου (ANI): Ανησυχίες εκφράστηκαν μετά την αποχώρηση του Νεϊμάρ της Βραζιλίας από τη νίκη της ομάδας του με 2-0 εναντίον της Σερβίας στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός τραυματίστηκε μετά από ένα χτύπημα στον αστράγαλό του και έδειχνε να αγωνιά καθώς ο πάγος ήταν κολλημένος στον αστράγαλό του.

Όπως αναφέρει το Skysports, ο γιατρός της ομάδας της Βραζιλίας, Ροντρίγκο Λασμάρ, συμμετείχε μαζί με τον προπονητή Τίτε στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα και δήλωσε ότι ο πρωταγωνιστής Νεϊμάρ θα υποβληθεί σε εξέταση μετά το χτύπημα στον αστράγαλο.

"Ο Νεϊμάρ είχε έναν τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο, άμεσο τραύμα. Λόγω του σοκ που είχε με το γόνατο του Σέρβου παίκτη, ξεκινήσαμε αμέσως τη θεραπεία στον πάγκο. Συνέχισε τη θεραπεία με τη φυσιοθεραπεία", ανέφερε σε δηλώσεις του ο Λάσμαρ, όπως αναφέρει το Skysports.

"Χρειαζόμαστε 24-48 ώρες για να έχουμε καλύτερη εικόνα μέσω της μαγνητικής τομογραφίας. Αύριο θα έχουμε νέα εκτίμηση. Τώρα πρέπει να περιμένουμε, δεν μπορούμε να κάνουμε πρόωρα σχόλια για την εξέλιξή του. Πρέπει να περιμένουμε. Έμεινε 11 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο μετά τον τραυματισμό του μέχρι το σημείο που δεν μπορούσε πλέον να συνεχίσει", πρόσθεσε.

"Ο Νεϊμάρ, ένιωσε αυτόν τον πόνο καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αλλά αποφάσισε να μείνει στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσει την ομάδα. Είναι αξιοσημείωτο ότι μπορούσε να αντέξει αυτόν τον πόνο ενώ η ομάδα παίζει", πρόσθεσε ο προπονητής της Βραζιλίας, Τίτε.

Το διπλό γκολ του Richarlison στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε στους πέντε φορές νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου μια άνετη νίκη, αλλά η αντικατάσταση του Neymar λόγω τραυματισμού 10 λεπτά πριν το τέλος στιγμάτισε τη νίκη.

Μετά από ένα μαρκάρισμα του Νίκολα Μιλένκοβιτς, ο Νεϊμάρ παρουσίασε πρόβλημα στον αστράγαλο και έπαιξε για 10 λεπτά μέχρι να αντικατασταθεί από τον Αντονί, αφού έπεσε από την μπάλα.

Ο 30χρονος Βραζιλιάνος είχε κολλήσει πάγο στην περιοχή που υπέστη ζημιά και έδειχνε να πονάει. Αρκετοί παίκτες του πάγκου της Selecao προσπάθησαν να τον ηρεμήσουν.

Ερχόμενος στον αγώνα, ο Ριτσάρλισον πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών, καθώς η Βραζιλία επιβλήθηκε της Σερβίας στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-0 στον αγώνα του ομίλου G του εν εξελίξει Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2022 στο στάδιο Lusail.

Η πέντε φορές πρωταθλήτρια Βραζιλία ανακοίνωσε την άφιξή της με στυλ, καθώς νίκησε τη Σερβία και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου G.

Για περισσότερο από μία ώρα, η ευρωπαϊκή ομάδα κράτησε σε απόσταση αναπνοής την κορυφαία ομάδα, αλλά ο επιθετικός της Τότεναμ, Ριτσαρλισόν, έδωσε τελικά το προβάδισμα στη Βραζιλία με κοντινό πλασέ, αφού ο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέκρουσε το σουτ του Βινίσιους Τζούνιορ στο διάβα του.

Η Σερβία το έκανε δύσκολο για μια ώρα. Όταν τελείωσε ο αγώνας, ήταν αδύνατο να θυμηθεί κανείς ότι η Βραζιλία ήταν τόσο αδίστακτη στην καταστροφή των αντιπάλων της. Τα ανοίγματα ήταν εκεί για να τα εκμεταλλευτεί η Σερβία μόλις χρειάστηκε να ψάξει το γκολ.

Τότε, ο Richarlison ανατίναξε το στάδιο Lusail του Κατάρ με ένα απίστευτο γκολ με γυριστό σουτ που πέρασε δίπλα από τον τερματοφύλακα της Σερβίας και διπλασίασε το προβάδισμα. Η εξαιρετική του εμφάνιση δικαιολόγησε και με το παραπάνω την απόφαση της Βραζιλίας να τον επιλέξει ως επιθετικό της έναντι του Gabriel Jesus της Άρσεναλ.

Καθώς οι παίκτες του Τίτε προσπαθούσαν να διασπάσουν μια πεισματική σερβική ομάδα, ο Ραφίνια έχασε νωρίτερα ευκαιρίες να πετύχει το νικητήριο γκολ και στις δύο περιπτώσεις μετά το ημίχρονο, σουτάροντας άτσαλα και στις δύο περιπτώσεις. Η απόκρουση του Άλεξ Σάντρο από απόσταση χτύπησε επίσης στο πόδι του δοκαριού.

Η Βραζιλία έπαιξε καλά αμυντικά, καθώς επέκτεινε το σερί 20 αγώνων τέλειας πρεμιέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό αποδείχθηκε ένα δυνατό ξεκίνημα, αν και θα υπάρξουν πιο δύσκολες δοκιμασίες καθώς οι πέντε φορές πρωταθλητές θα προσπαθήσουν να τερματίσουν την 20ετή ξηρασία τους σε αυτή τη διοργάνωση. (ANI)