Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020

Europa League, Αρσεναλ-Ολυμπιακός 1-2: Υποκλίθηκε η Ευρώπη - Πρόκριση με ήρωα τον Ελ Αραμπί στο 119' - Δείτε τα γκολ.

Μια ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ευρωπαϊκή του ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ στην παράταση και πήρε πανάξια το εισιτήριο για τους «16» του Europa League - Ο Σισέ με κεφαλιά στο 53' ισοφάρισε το σκορ της ήττας του πρώτου αγώνα - Στην παράταση ο Μασούρας είχε δοκάρι στο 109', για να έρθει το 1-1 στο 113' με τον Ομπαμεγιάνγκ - Στο 119' ο Ελ Αραμπί είπε την τελευταία λέξη, χαρίζοντας μια τεράστια πρόκριση στην ομάδα του.

osfp0

«Είναι μονόδρομος η νίκη. Πρέπει να κερδίσουμε εάν θέλουμε να προχωρήσουμε. Το πιστεύουμε και θα κάνουμε τα πάντα τα πετύχουμε. Όταν ο Πέδρο Μαρτίνς έλεγε αυτά τα λόγια το βράδυ της Τετάρτης στην συνέντευξη Τύπου πριν τον επαναληπτικό αγώνα για τους 32 του Europa League, με την Άρσεναλ να έχει νικήσει 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» ελάχιστοι ήταν αυτοί που έδωσαν βάση στα λόγια του, αλλά ο Πορτογάλος αποδείχθηκε ότι δεν ήταν... τρελός.

Ο δικός του Ολυμπιακός, απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι δεν έχει όρια και έκανε όλη την Ευρώπη να παραμιλά καθώς με το γκολ του Ελ Αραμπί στο 119' πήρε τη νίκη στην παράταση και μαζί το εισιτήριο για τους 16 του Europa League.

Αφού έβγαλε το πρώτο ημίχρονο σβηστά, έχοντας και μία καλή στιγμή στο 36' με τον Καμαρά, ο Ολυμπιακός χτύπησε στο 53' όταν ο Καμαρά μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά πέτυχε το 0-1.

Μ' αυτό το σκορ έληξε η κανονική διάρκεια με τον Ολυμπιακό στην παράταση να αγγίζει το χρυσό γκολ όταν ο Μασούρας στο 109' σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Λένο.

Ο Μαρτίνς τραβούσε τα μαλλιά του, οι 6.000 ερυθρόλευκοι οπαδοι δεν το πίστευαν και το σοκ ολοκληρώθηκε στο 113' όταν ο Ομπαμεγιάνγκ με εκπληκτικό γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1...

Η πρόκριση έμοιαζε χαμένη, αλλά στο 119' ο Λένο υπό την πίεση του Σισέ (!) έδωσε κόρνερ κι από την εκτέλεση του Μασούρα η μπάλα έφτασε ξανά στα πόδια του, με τον Έλληνα άσο να βγάζει σέντρα ακριβείας στον Ελ Αραμπί ο οποίος πετάχτηκε σαν.. κόμπρα και με προβολή πέτυχε το 1-2!

Πάγκος, οπαδοί, παίκτες έγιναν έναν πανηγυρίζοντας έξαλλα, ωστόσο το θρίλερ δεν είχε τελειώσει καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από απίθανη καραμπόλα, ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σισέ και κατάφερε να στείλει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι...

Δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής σφύριζε τη λήξη και στο Έμιρεϊτς το ερυθρόλευκο πάρτι μόλις είχε αρχίσει..