Κυριακή 22 Ιουνίου 2014

Ο Μέσι στο τέλος και ο... διαιτητής νωρίτερα λύτρωσαν την Αργεντινή κόντρα στο Ιράν.

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε στο 91'  και λύτρωσε  την Αργεντινή (1-0) η οποία προσπαθούσε σε όλο το ματς να διασπάσει την εξαιρετικά οργανωμένη άμυνα του Ιράν.

Οι Ιρανοί από την πλευρά τους δικαιούνται να έχουν παράπονα από τη διαιτησία ειδικά επειδή δεν καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζαμπαλέτα στον Ντεζαγκα

Δείτε την επίμαχη φάση του πέναλτι που δεν καταλογίστηκε

Η Αργεντινή δεν έπεισε ούτε στο δεύτερο παιχνίδι της στο Μουντιάλ, όμως, έστω κι έτσι, κατάφερε να προκριθεί στη φάση των νοκ-άουτ.

Η ομάδα του Ιράν έκλεψε τις εντυπώσεις. Εξαιρετικά οργανωμένη στην άμυνα, έκλεισε όλους τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στους παίκτες της Αργεντινής να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Χαγκίγκι. Ουσιαστικά, η Αργεντινή είχε μία ανούσια κατοχή της μπάλας που έφτασε και το 75% στο α' μέρος, αλλα απείλησε μόνο με στημένες φάσεις.

Στο β' μέρος, το Ιράν διατήρησε τη συνοχή του στην άμυνα. αλλά παράλληλα άρχισε τις απειλητικές επισκέψεις στην εστία του Ρομέρο. Ο τερματοφύλακας της Αργεντινής, χρειάστηκε να επέμβει τρεις φορές για να σώσει την ομάδα του, σε κεφαλιά και σουτ του Γκοτσανεγιάντ (53' και 86'), αλλά και κεφαλιά του Ντεζάγκα στο 67'.

Ετσι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε και πάλι το μαγικό πόδι του Μέσι για να πάρει τη νίκη η Αργεντινή. Ο Μέσι με το χαρακτηριστικό αριστερό του σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαγκίγκι, λυτρώνοντας την ομάδα του.

Δείτε το γκολ του Μέσι στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Ιράν

Αργεντινή: Ρομέρο, Γκαράι, Ζαμπαλέτα, Γκάγκο, Ντι Μαρία (93' Λούκας Μπίλια), Ιγκουαΐν (77' Λαβέτσι), Μέσι, Μασεράνο, Ρόχο, Φεδερίκο Φερνάντες, Αγουέρο (77' Παλάσιο

Ιράν: Χαγκίγκι, Χαϊσαφί (88' Ρεζά Χαγκιγκί), Χοσεϊνί, Σαντέτζι, Νεκουνάμ, Σοτζάι (77' Χεϊνταρί), Τεϊμουριάν, Μονταζερί, Ντεζάγκα (85' Γιάχανμπακς), Ποολάντι, Γκοτσανεγιάντ.      http://www.tanea.gr/news/sports/article/5133839/o-lionel-mesi-lytrwse-hn-argentinh-sto-prwto-lepto-twn-kathysterhsewn/