Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

Η Ολλανδία νίκησε 2-0 τη Χιλή και πήρε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο.

Η Ολλανδία νίκησε στην Κουριτίμπα τη Χιλή 2-0 και ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της στην Α' φάση του Μουντιάλ με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς και την πρώτη θέση του 2ου ομίλου.

Η Ολλανδία νίκησε 2-0 τη Χιλή και πήρε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο
Ουσιαστικά, η Ολλανδία έπαιζε για δύο αποτελέσματα, καθώς ήταν αρκετή και η ισοπαλία για την πρώτη θέση. Αντίθετα, η Χιλή ήθελε μόνο νίκη, για αυτό και σε αρκετά σημεία του ματς φάνηκε να έχει περισσότερη διάθεση.

Οι δύο ομάδες είχαν αλλαγές και για αυτό στην αρχή το ματς δεν είχε ρυθμό και μόνο μετά το 20λεπτο είδαμε κάποιες φάσεις. Η Χιλή είχε δύο καλές φάσεις με τον Γκουτιέρεζ στο 22' και το 44' , ενώ η Ολλανδία έχασε καλή ευκαιρία με τον Ρόμπεν (35'), ο οποίος έκανε μία εξαιρετική κούρσα, αλλά σούταρε άουτ.

Το β' μέρος είχε καλύτερο ρυθμό και τελικά η Ολλανδία κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο Λίροϊ Φερ μπήκε στο ματς στο 75' στη θέση του Σνάιντερ και δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γιάνμαατ. Το δεύτερο γκολ της Ολλανδίας σημείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεπάι, ύστερα από ασιστ του Ρόμπεν.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Φλααρ, Ντε Φρέι, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Γιάνμαατ, Σνάιντερ (75' Φερ), Ρόμπεν, Κάουτ (89' Κονγκολό), Λενς (69' Ντεπάι), Βαϊνάλντουμ

Χιλή: Μπράβο, Μένα, Ίσλα, Σίλβα (70' Βαλβίδια), Σάντσες, Βάργκας (81' Πινίγια), Γκουτιέρεζ (46' Μποσεζούρ), Μεντέλ, Χάρα, Αρανγκίζ, Ντίας