Κυριακή 22 Ιουνίου 2014

Η Νιγηρία νίκησε 1-0 την Βοσνία η οποία αδικήθηκε από τη διαιτησία.

Η Νιγηρία νίκησε 1-0  τη Βοσνία και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Μουντιάλ. Αντίθετα, η Βοσνία αποκλείστηκε και ετοιμάζεται να επιστρέψει στο σπίτι της.Η Νιγηρία νίκησε 1-0 την Βοσνία η οποία αδικήθηκε από τη διαιτησία
Οι Βόσνιοι πάντως έχουν δίκαιο να διαμαρτύρονται για την απόφαση του δεύτερου  βοηθού διαιτητή, Μαρκ Ρουλ (Νέα Ζηλανδία), ο οποίος υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ τον Τζέκο κι ενώ αυτός είχε σκοράρει (20'). Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σούταρε, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας, Ενιάμα.

Η Νιγηρία, που ήταν πολύ καλύτερη από το πρώτο ματς με το Ιράν, κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Οντεμβίγκι στο 29' ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Εμενίκε.

Στο β' μέρος, η Βοσνία προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Στάθηκε όμως και άτυχη, καθώς στις καθυστερήσεις, Ενιάμα και δοκάρι σταμάτησαν τον Τζέκο.

Νιγηρία: Ενιάμα, Γιόμπο, Άμπροουζ, Μούσα (65’ Αμεόμπι), Οντεμβίγκι, Εμενίκε, Όμπι Μίκελ, Οσανίουα, Ονάζι, Μπαμπατούντε (75’ Ουζοενγκί), Ομερούο

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Μισίμοβιτς, Τζέκο, Μούιτζα, Σούνιτς, Λούλιτς (58’ Σαλίχοβιτς), Μεντούνιανιν (64’ Σούσιτς), Χαίροβιτς (57’ Ιμπίσεβιτς)