Τρίτη 24 Ιουνίου 2014

Η Βραζιλία του Νεϊμάρ και το Μεξικό προκρίθηκαν από τον 1ο όμιλο.

Ο Νεϊμάρ είναι πλέον ο ηγέτης της Βραζιλίας που ήθελαν όλοι στη χώρα. Ο 22χρονος άσος της Μπαρτσελόνα οδήγησε τη Βραζιλία στη νίκη επί του Καμερούν με 4-1 και στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου. Η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στο νοκ-αουτ παιχνίδι στη φάση των 16 την Χιλή.

Η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε από αυτόν τον όμιλο είναι το Μεξικό, καθώς νίκησε 3-1 στην πόλη Ρεσιφέ την Κροατία.

Ηγέτης ο Νεϊμάρ για τη Βραζιλία

Στη Μπραζίλια λοιπόν, το Καμερούν μπορεί να έβαλε δύσκολα στη Βραζιλία στο πρώτο μέρος, αλλά ο Νεϊμάρ ήταν εκεί και «καθάρισε» για την ομάδα του.

Ο Νεϊμάρ λοιπόν, άνοιξε το σκορ στο 17' με πλασέ ύστερα από σέντρα του Λουίς Γκουστάβο. Δύο λεπτά αργότερα, επιχείρησε δυνατό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Ιτανζ. Σιγά-σιγά, το Καμερούν άρχισε να ανεβαίνει και να απειλεί τη Βραζιλία, που είχε προβλήματα στην άμυνα. Στο 25' ο Ματίπ είχε κεφαλιά στο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα, από σέντρα του Νιόμ ισοφάρισε!

Ο Νεϊμάρ όμως ήταν αποφασισμένος και με ωραία προσπάθεια στο 34' έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Ιτάνζ (2-1). Ηταν το 35ο γκολ του Νεϊμάρ με την εθνική ομάδα. Στο β' μέρος, η Βραζιλία πέτυχε νωρίς το τρίτο γκολ (49'). Ο Νταβίντ Λουίζ έκανε σέντρα και ο Φρεντ από κοντά (ήταν σε θέση οφσάιντ) πέτυχε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Φερναντίνιο στο 84'.

Καμερούν: Ιτάνζ, Ν' Κουλού, Ν' Γκουέμο, Μουκάντζο (59' Σαλί), Αμπουμπακάρ (72' Γουεμπό), Μπεντίμο, Τσούπο-Μότινγκ (81' Μακούν), Μ' Μπιά, Ενόχ, Ματίπ, Νιόμ.

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαρτσέλο, Χουλκ (63' Ραμίρες), Παουλίνιο (46' Φερναντίνιο), Φρεντ, Νεϊμάρ (71' Γουΐλιαν), Οσκαρ, Λουίς Γκουστάβο.

Δίκαιη η πρόκριση για το Μεξικό.

Στην πόλη Ρεσιφέ, το Μεξικό νίκησε 3-1 την Κροατία και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στη φάση των 16 την Ολλανδία.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, καθώς το Μεξικό ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς είχε δοκάρι με τον Ερέρα στο 16', ενώ ο διαιτητής Ιρμάτοφ από το Ουζμπεκιστάν αρνήθηκε πέναλτι στο 64' όταν ο Σρνα απέκρουσε με το χέρι στην περιοχή το σουτ του Ερέρα

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 72' από κόρνερ του Ερέρα ο Ράφα Μάρκες με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γουαρδάδο να σκοράρει για το 2-0, ενώ στο 82' ο Ερνάντες από ασιστ του Μάρκες πέτυχε το 3-0. Η Κροατία μείωσε με τον Πέριστς στο 87' , ενώ στο 91' ο ίδιος παίκτης σούταρε, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Οτσόα.  Η Κροατία τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρέμπιτς στο 89'.

Κροατία: Πλετίκοσα, Βρσάλικο (58' Κόβασιτς), Πράνιτς (74' Γέλαβιτς), Πέρισιτς, Τσόρλουκα, Λόβρεν, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Σρνα, Μάντζουκιτς, Όλιτς (69' Ρέμπιτς)

Μεξικό: Οτσόα, Ροντρίγκες, Μάρκες, Ερέρα, Λαγιούν, Ντος Σάντος (62' Ερνάντες), Μορένο, Γουαρδάδο (84' Φαμπιάν), Περάλτα (79' Πένια), Αγιλάρ, Βάσκες

Βαθμολογία του 1ου ομίλου: Βραζιλία 7, Μεξικό 7, Κροατία 3, Καμερούν 0