Τετάρτη 18 Ιουνίου 2014

Η Ολλανδία νίκησε την Αυστραλία, στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι του Μουντιάλ.

Με ανατροπή της... ανατροπής, η Ολλανδία νίκησε στο Πόρτο Αλέγκρε την μαχητική Αυστραλία με 3-2, στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι του Μουντιάλ.

Η Ολλανδία νίκησε την Αυστραλία, στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι του Μουντιάλ
Ηταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, εναλλαγές στο σκορ και τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Η Αυστραλία, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και δεν φοβήθηκε την Ολλανδία η οποία ερχόταν φουριόζα από το επιβλητικό 5-1 στην πρεμιέρα επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, Ισπανίας.

Οι Αυστραλοί ήταν καλύτεροι  στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, αυτή που προηγήθηκε ήταν η Ολλανδία. Ο Ρόμπεν, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φαν Γκάαλ, στο 24'. Η απάντηση της Αυστραλίας ήρθε στο επόμενο λεπτό. Ο Μακ Γκόουαν έκανε σέντρα από δεξιά και ο Κέιχιλ με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε (1-1). Στο 31' η Αυστραλία έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπρεσιάνο σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση.

Στο β' μέρος, οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν μια καλή φάση με τον Σνάιντερ στο 50' (απέκρουσε ο Ράιαν). Στο 54' όμως, η ομάδα του Αγγελου Ποστέκογλου έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε: Ο αλγερινός διαιτητής Χαϊμουντί έδωσε  πέναλτι σε χέρι του Γιανμάατ και ο Γέντινακ σκόραρε για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Ο Φαν Πέρσι, από κάθετη πάσα του Ρόμπεν νίκησε τον Ράιαν και έκανε το 2-2.

Στο 67' η Αυστραλία έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λέκι και στην αντεπίθεση ο Ντεπάι σκόραρε για να δώσει νέο προβάδισμα στους Ολλανδούς (3-2), που θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ στο 74', αλλά ο Ράιν εξουδετέρωσε το σουτ του Ντε Γιονγκ. Στις καθυστερήσεις, ο Λενς έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του Φαν Γκάαλ.

Να σημειώσουμε ότι ο αλγερινός διαιτητής Χαϊμουντί, χαρίστηκε στον Φαν Πέρσι, σε σκληρό μαρκάρισμα στον Γέντινεκ και δεν του έδειξε κίτρινη κάρτα, η οποία θα ήταν η δεύτερη στον αγώνα.

Aυστραλία: Ράιαν, Ντέιβιντσον, Σπιράνοβιτς, ΜακΓκόουαν, Γουίκινσον, Κέιχιλ (69' Χάλοραν), Λέκι, Γέντινακ, ΜακΚέι, Μπρεσιάνο (51' Μπόζανιτς), Ορ (77' Τάγκαρτ).

Ολλανδία: Σίλεσεν, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ιντι (45+'λ.τ. Ντεπάι), Μπλιντ, Γιανμάατ, Ντε Γιόνγκ, Ντε Γκουζμαν (78' Βαϊνάλντουμ), Σνέιντερ, Ρόμπεν Φαν Πέρσι (87 Λενς).    http://www.tanea.gr/news/sports/article/5132694/h-ollandia-nikhse-thn-aystralia-sto-kalytero-ews-twra-paixnidi-toy-moyntial/