Τρίτη 17 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014: Οι ΗΠΑ 2-1 τη Γκάνα.

Μεγάλη νίκη, που την φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ πέτυχε η ομάδα των ΗΠΑ επί της Γκάνας με 2-1, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ.
Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχαν οι ΗΠΑ στο στάδιο «Ντας Ντούνας» του Νατάλ. Στο 32ο δευτερόλεπτο, ο Ντέμπεϊ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε υποδειγματικά τον Κουαράσεϊ (1-0).

Με το γκολ που πέτυχε ο  έμπειρος μέσος έγινε ο πρώτος Αμερικανός ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τρία διαφορετικά παγκόσμια κύπελλα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν ανέβασε τη ψυχολογία της, «πάγωσε» το ρυθμό κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Γκανέζων μπήκε με το προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, αν και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τζόρνταν Αγιού έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι.
Οι Αφρικανοί τα έδωσαν όλα στην επανάλγηψη για να ισοφαρίσουν. Στα πρώτα 15 λεπτά απείλησαν τρεις φορές την εστία του Χάουαρντ, μία με το Μουντάρι και δύο με το Γκιάν, αλλά δεν έφτασαν στο στόχο τους.  Ο ρυθμός του ματς έπεσε και πάλι μετά το 70΄, ωστόσο, η Γκάνα βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση με τον Αντρέ Αγιού στο 82΄, μετά από εξαιρετικό τακουνάκι του Γκιάν.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση όδευε προς την ισοπαλία, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, ο Τζον Μπρουκς που είχε μπει αλλαγή στο 46΄ με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ χάρισε τη μεγάλη νίκη στις Ηνωμένες Πολιτείες.       http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/822209/mountial-2014-oi-ipa-2-1-ti-gkana