Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018

Super League.

Η Λάρισα... καθάρισε με 4-2 τον Πανιώνιο.

Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα για την ΑΕΛ, καθώς επικράτησε με 4-2, στη Λάρισα, του Πανιωνίου, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 12ης αγωνιστικής της Super League.Φωτογραφία: EUROKINISSI
Η θεσσαλική ομάδα, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση της, νίκησε δίκαια την ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία από το 38ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσιλούλη.
Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης με τα γκολ των Νούνιτς (14', 64'), Μιλοσάβλιεβιτς (53') και Μπαργκάν (58'), ενώ ο Πανιώνιος είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 18ο λεπτό με τον Μασούρα και ο Ντουρμισάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

«Καθάρισε» με Τόνσο και Φερνάντες ο Αστέρας Τρίπολης, 0-2 στη Λιβαδειά.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια μέσα στην έδρα του Λεβαδειακού με 2-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.Φωτογραφία: Εurokinissi
Η ομάδα της Τρίπολης έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς και την πρώτη του φετινή (εκτός έδρας) νίκη με τα γκολ των Τόνσο (64') και Φερνάντεθ (90'). Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι από το 50ο λεπτό αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαβαντογκό.

Ο Κλάους έσωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα, 1-1 με τον ΟΦΗ.

Eπιτέλους... Κλάους!Φωτογραφία: EUROKINISSI
Ο Κλάους Αθανασιάδης πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά από 32 ματς πρωταθλήματος, όμως ήταν αυτό που έσωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα από μία οδυνηρή εντός έδρας ήττα, απέναντι στον ΟΦΗ.
Οι Κρήτες μέσα στους «Ζωσιμάδες» είχαν ανοίξει το σκορ με τον Ποτουρίδη στο 54΄, ο Κλάους ισοφάρισε στο 84΄ κι έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 12η αγωνιστική της Super League.