Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018

Europa League, Ολυμπιακός-Μίλαν 3-1: Επική πρόκριση - Δείτε τα γκολ.

Πέταξε εκτός Europa League την Μίλαν και πέρασε στους «32» - Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με Σισέ (60'), Γκιγιέρμε (70') και παρά το σοκ από το γκολ του Ζαπάτα (71'), πέτυχαν το «χρυσό γκολ» με πέναλτι του Φορτούνη στο 81'osfp_milan_final_arthro

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τις πιο μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές του, ο Ολυμπιακός «κατάπιε» την Μίλαν των εκατομμυρίων και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση του για τους «32» του Europa League.km03
Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν νίκη με δύο γκολ διαφορά (αρκεί να δέχονταν έως ένα γκολ) και τα κατάφεραν κάνοντας κατάθεση ψυχής σε όλο το παιχνίδι και ειδικά στο Β’ ημίχρονο το οποίο έτσι όπως εξελίχθηκε ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς…km01

Στο πρώτο ημίχρονο τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η Μίλαν είχαν τις στιγμές τους με του Ρέινα και Σα να κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους, αλλά στο β’ 45λεπτο η εικόνα άλλαξε…km04

Ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να ρισκάρει και δικαιώθηκε αρχικά στο 60’ όταν μετά την έμπνευση του Φορτούνη στην γρήγορη εκτέλεση κόρνερ έπιασε στον ύπνο την ιταλική άμυνα με τον Σισέ να ανοίγει το σκορ!

Ο Θρύλος χρειάζονταν πλέον ένα ακόμη γκολ και το βρήκε στο 70’ με τον πλέον απίθανο τρόπο, όταν ο Γκιγιέρμε σούταρε κι η μπάλα μετά από διπλή κόντρα κατέληξε στο παραθυράκι του Ρέινα.

Το Καραϊσκάκη πήρε φωτιά, όμως 70 δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε το σοκ! Από το κόρνερ που κέρδισε η Μίλαν, ο Ζαπάτα πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Σα που παρά την προσπάθεια του δεν μπόρεσε να τη διώξει!

Η Μίλαν είχε ξαναπάρει το εισιτήριο στα χέρια της, όχι όμως για πολύ! Στο 81’ από το κόρνερ που κέρδισε ο Ολυμπιακός ο Αμπάτε έκανε πέναλτι κρατώντας τον Τοροσίδη, ο Φορτούνης ξεγέλασε τον Ρέινα πετυχαίνοντας το 3-1…

Στα υπόλοιπα 15 λεπτά οι Ιταλοί πίεσαν για το γκολ, η άμυνα του Ολυμπιακού όμως κράτησε και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε όλο το Καραϊσκάκη στο πόδι να πανηγυρίζει μια τεράστια πρόκριση.