Super League.

Η ΑΕΚ... ισοπέδωσε (4-0) τον Αρη.

Σε ένα εκπληκτικό βράδυ για την ΑΕΚ, το ντέρμπι με τον Αρη έμεινε.. στη θεωρία.Ο Μπογέ /Φωτογραφία: EUROKINISSI

Διότι η Ενωση... ισοπέδωσε τον Αρη με 4-0 στο άδειο ΟΑΚΑ.
Στο 5' ο εκπληκτικός Μπογέ άνοιξε το σκορ, στο 56' και στο 62' ο συμπατριώτης του Αργεντίνος Πόνσε έκανε το 4-0 και στο 72' το... κερασάκι μπήκε από τον Μπογέ με φοβερή ασίστ στον Λιβάγια για το τελικό 4-0.
Στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ σκόρπισε τον Άρη με 4-0, παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο. Όσο για τους Πόνσε και Μπογέ, τα έκαναν όλα. Ο πρώτος πέτυχε δυο γκολ και ο δεύτερος είχε ένα γκολ και μια ασίστ.
Ενώ γενικώς η ΑΕΚ έκανε ένα από τα καλύτερα δεύτερα ημίχρονα, στο φετινό πρωτάθλημα. Αντιθέτως ο Άρης, παρουσιάστηκε ειδικά στο δεύτερο μέρος, πολύ κατώτερων των απαιτήσεων ενός τέτοιου παιχνιδιού. Κυρίως στην αμυντική του λειτουργία.

Θρίλερ και στο Αγρίνιο, ισοφάρισε στο 93' ο Αστέρας Τρίπολης το Παναιτωλικό.

Το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μοιράστηκαν Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης για την 8η αγωνιστική της Super League.Φωτογραφία: EUROKINISSI
Οι Αρκάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Καλτσά σε μια... αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Δέλλα είχαν ανοίξει το σκορ στο 66' με τον Μοράρ, ενώ είχαν δοκάρι με τον Μανά τρία λεπτά νωρίτερα.

Απίστευτη ισοπαλία (2-2) στη Νέα Σμύρνη για Πανιώνιο και Ατρόμητο.

Απίστευτo ματς στη Νέα Σμύρνη!Ισοπαλία σήμερα στη Νέα Σμύρνη /Φωτογραφία: EUROKINISSI
Πανιώνιος και Ατρόμητος έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, έμειναν στο 2-2, με τους Περιστεριώτες να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ του Μπανανά στο 93'!
Στο παιχνίδι εκτός από τα τέσσερα γκολ που μπήκαν είχαμε σωρεία χαμένων ευκαιριών και δυο δοκάρια για τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαμε να πούμε ότι το τελικό 2-2 ήταν δίκαιο με βάση την εικόνα των δυο ομάδων.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό με τον Πανιώνιο να είναι καλύτερος μέχρι το 30' και τον Ατρόμητο να ανεβάζει την απόδοση του στο τελευταίο τέταρτο. Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο την άμυνα τους αλλά από το 75' μέχρι τη λήξη του αγώνα είδαμε ένα συγκλονιστικό φινάλε που έφερε και την ισοπαλία.
Στο 30' ο Κόρμπος έκανε το 1-0, στο 35 ισοφάρισε ο Κουλούρης, αλλά στο 88' Μασούρας έκανε το 2-1 και φτάσαμε στο 93' για το αυτογκόλ του Μπανανά που έκανε το ματς 2-2.
Ο Πανιώνιος για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν, μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, έχασε πόντους στις καθυστερήσεις μιας αναμέτρησης με τον Ανιγκό να μην μπορεί να το πιστέψει και με τη λήξη του αγώνα να μένει μόνος του απαρηγόρητος στον πάγκο όπου σκεφτόταν τι δεν πήγε καλά.
Από την άλλη ο Ατρόμητος παρέμεινε για οκτώ παιχνίδια αήττητος, πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα της ευκαιρίας του, εκμεταλλευόμενος στο απόλυτο τις στημένες φάσεις. Το μοναδικό πρόβλημα για την ομάδα του Κάναντι πως για δεύτερο σερί ματς δέχθηκε δυο γκολ.
iefimerida.gr

Νίκη με ανατροπή για την Ξάνθη, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Νίκη με ανατροπή για την Ξάνθη, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Η Ξάνθη έδωσε συνέχεια στις «υψηλές πτήσεις» της στο πρωτάθλημα, καθώς κατάφερε να επικρατήσει τη Δευτέρα με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι Ακρίτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 21ο λεπτό, όταν και σκόραρε για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου ο Μυστακίδης, ωστόσο με τέρματα των Μπριτο (64') και Γέντρισεκ (77') έκαναν την ολική ανατροπή, πανηγυρίζοντας το «τρίποντο».

Οι Ακρίτες ξεκίνησαν δυνατά και στο πέμπτο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, σε μονομαχία του Μπρίτο με τον Αποστολόπουλο. Ο Μανούχος δίστασε αρχικά αλλά έδειξε τα 11 βήματα, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Βελλίδης όμως νίκησε τον Γέντρισεκ στο 7΄, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει πέναλτι ύστερα από 8 χρόνια (!) και συγκεκριμένα από το 2010, όταν τότε φορούσε τη φανέλα του Διαγόρα.

Προϊόντος του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού στο 18΄ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Αθανασιάδη, τελικά κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ επίσης με κεφαλιά του Μυστακίδη στο 21΄, ύστερα από σέντρα του Ντόλοβατς. Η εξέλιξη αποσυντόνισε τους Θράκες, που ως το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά.

Η ομάδα του Ράσταβατς έφτασε στο 1-1 με τον Μπρίτο στο 64ο λεπτό, όταν ο έμπειρος άσος της Ξάνθης εκμεταλλεύτηκε μια αναστάτωση που επικράτησε στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Ακρίτες και τρία λεπτά αργότερα ο Βελλίδης έκανε σωτήρια απόκρουση σε εξαιρετικό σουτ του Γέντρισεκ εκτός περιοχής.

Τελικά, ο Σλοβάκος επιθετικός «εξιλεώθηκε» για το χαμένο πέναλτι «γράφοντας» το 2-1 ύστερα από ασίστ του Μπαξεβανίδη και υπογράφοντας την ανατροπή για την ομάδα του, η οποία έφτασε στην τέταρτη εφετινή νίκη και στους 15 βαθμούς, που τη φέρνουν στα «υψηλά πατώματα» της κατάταξης. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν Ντουρίτσκοβιτς και Μιχαήλ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (56΄ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79΄ Μπουλάς), Μελισσόπουλος (46΄ Κάστρο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης (87΄ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Ντόλοβατς (84΄ Βιντάλ), Μυστακίδης (65΄ Ξύδας), Αθανασιάδης.

O Mάνος... ξελάσπωσε τον Ολυμπιακό, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

O Mάνος... ξελάσπωσε τον Ολυμπιακό, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης και το γεγονός ότι δεν... κάηκε το οφείλει στον Δημήτρη Μάνο.

Ο νεαρός στράικερ με γκολ στο 89ο λεπτό έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τους Πειραιώτες, υπογράφοντας έτσι την πολύ δύσκολη αλλά συνάμα εξαιρετικά σημαντική νίκη τους με 1-0 σκορ απέναντι στην ελαφρά ταξιαρχία, στον αγώνα των δύο ομάδων που διεξήχθη στο Καραϊσκάκη για την 8η αγωνιστική της Super League.

Έτσι η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές, φτάνοντας τους 16 βαθμούς, την ώρα που το μαχητικό συγκρότημα του Μαντζουράκη παρέμεινε στον πυθμένα της βαθμολογίας χωρίς πόντο.

Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 1-0

Γκολ:
89' Μάνος (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Γκίνο (Απόλλων), Λούκιτς (Απόλλων), Βούκοβιτς (Ολυμπιακός), Κούρτης (Ολυμπιακός)