Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017

Ολυμπιακός από άλλον πλανήτη

Ο Φορτούνης έσπευσε να πανηγυρίσει με τους συμπαίκτες του
Του Μπάμπη Παπαφιλιππάκη.

Ονειρεμένο ξεκίνημα έκανε στη φετινή αγωνιστική περίοδο ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες, παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο στην έδρα της Παρτιζάν, έφυγαν την Τρίτη από το Βελιγράδι με σκορ πρόκρισης και πλέον βρίσκονται μία ανάσα από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Μπεν να είναι... on fire και τον Εμενίκε να βάζει στις καθυστερήσεις το
 «κερασάκι» στην τούρτα, επικράτησαν με το ευρύ 3-1 των Σέρβων, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο.

Ως εκ τούτου μόνο αν «αυτοκτονήσουν» οι πρωταθλητές Ελλάδας στο Καραϊσκάκη θα χάσουν το πολυπόθητο εισιτήριο, στον αγώνα ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας.

Όπως προαναφεραμε όλα τα... λεφτά για τον Ολυμπιακό ήταν απόψε ο Μπεν, ο οποίος δικαίωσε μέχρι... κεραίας τον Χάσι που του έδωσε φανέλα βασικού, ενώ διέψευσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τον πρόεδρο των γηπεδούχων, που προέβλεπε νίκη με 3-0 της ομάδας πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο άσος από τις Κομόρες χτύπησε αρχικά στο 6ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στους Πειραιώτες, ενώ έκανε το 2-1 στο 56', απαντώντας στο γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων που είχε πετύχει στο 10' ο Ταουάμπα.

Για να φτάσουμε στο 90', οταν ο Εμενίκε, ο οποίος είχε δύο λεπτά νωρίτερα αντικαστήσει τον Μπεν, βρήκε κι αυτός... δίχτυα, δίνοντας τη χαριστική βόλη στους Σέρβους.

Tα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς έχασε στο ζέσταμα τον Κώστα Φορτούνη.  Ο δημιουργικός μέσος των πρωταθλητών Ελλάδας ένιωσε στομαχικές διαταραχές και δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί, με αποτέλεσμα τη θέση του στο αρχικό σχήμα να πάρει ο Σεμπά.

Η ομάδα του Χάσι πάντως δεν σάστισε από την καυτή έδρα των γηπεδούχων ούτε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να κλειστεί πίσω.

Οι Πειραιώτες έκαναν εκκίνηση στην αναμέτρηση με στόχο να πάρουν τα ηνία στο ματς και είδαν τις προσπάθειές τους για το εκτός έδρας γκολ να καρποφορούν αρκετά νωρίς.

Χρειάστηκε να περιμένουν μόλις έξι λεπτά για την ακρίβεια, γιατί σε εκείνο το σημείο του ματς ο Μπεν σίγησε για πρώτη φορά το  «Stadion FK Partizan».

Ο επιθετικός από τις Κομόρες έκλεψε την μπάλα, την άλλαξε ωραία με τον Μάριν και νίκησε τον Κλιάιτς, κάνοντας το 1-0 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.
Oι Πειραιώτες κράτησαν τον όρκο νίκης που έδωσαν πριν την έναρξη του ματς

Η απάντηση των γηπεδούχων πάντως ήταν άμεση, καθώς ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα: ο Γιάνκοβιτς γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή και η μπάλα αφού κόντραρε στον Καπίνο, που είχε πέσει στα πόδια του αντιπάλου άσου, κατέληξε στα δίχτυα των Πειραιωτών.

Παραδόξως, παρά τον γρήγορο ρυθμό άλλη φάση στο πρώτο μέρος δεν καταγράφηκε.

Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι, όμως από το 25΄ και ύστερα οι Σέρβοι πίεσαν αρκετά και οδήγησαν τους αντίπαλους μέσους σε αρκετά «πουλήματα» της μπάλας και κακή κυκλοφορία, αλλά χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να αιφνιδιάσει ξανά την Παρτιζάν και τα κατάφερε με ένα καταπληκτικό γκολ, και πάλι από τον Μπεν, στο 56ο λεπτό.
Κάθε λόγο να είναι χαρούμενος είχε ο Χάσι με την απόδοση των παικτών του και το σκορ που πήραν

Ο πρώην στράικερ της Βέροιας έκανε τις προσποιήσεις από δεξιά στην περιοχή και με έξοχο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του εμβρόντητου γκολκίπερ των πρωταθλητών Σερβίας.

Τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους έδωσε ο Εμενίκε (είχε μπει στη θέση του Μπεν!) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, από έξοχη πάσα του Φιγκέιρας, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού
Παρτιζάν-Ολυμπιακός 1-3

Γκολ:
6' Μπεν (Ολυμπιακός), 10' Ταουάμπα (Παρτιζάν), 56' Mπεν (Ολυμπιακός), 90+1' Eμενίκε (Ολυμπιακός)