Κυριακή 6 Ιουλίου 2014

Στους «τέσσερις» του Μουντιάλ η Ολλανδία, 4-3 την Κόστα Ρίκα στα πέναλτι.

Η τελευταία κίνηση του Λουίς Φαν Γκάαλ στη «σκακιέρα» της «Αρένα Φόντε Νόβα» του Σαλβαδόρ ήταν εκείνη που έφερε το «ματ» για την Ολλανδία και την πρόκριση στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Οι «οράνιε» νίκησαν στα πέναλτι 4-3 την Κόστα Ρίκα, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης και την Τετάρτη 9 Ιουλίου θα παίξουν με την Αργεντινή, στοχεύοντας στον δεύτερο συνεχή τελικό σε Μουντιάλ.
Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Κρουλ
Με το ρολόι να δεικνύει ότι και η παράταση όδευε στο τέλος της, καθώς ήδη παιζόταν το πρώτο από τα δύο λεπτά της, ο προπονητής των «οράνιε» έκανε την τελευταία αλλαγή του. Στο γήπεδο δεν μπήκε όμως κάποιος «σπεσιαλίστας» των πέναλτι αλλά ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τιμ Κρουλ, σαφώς πιο έμπειρος και ψύχραιμος από τον Σίλεσεν.
Αποτέλεσμα; Ο Κρουλ όχι μόνο έπεσε σωστά σε όλες τις εκτελέσεις (!) αλλά απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ρουίς και Ουμάνια, την ώρα που ο ήρωας (και MVP) του αγώνα, ο Κέιλορ Νάβας, δεν κατόρθωσε να «ψαρέψει» κανέναν αντίπαλο, με αποτέλεσμα η αφήγηση στο «παραμύθι» της Κόστα Ρίκα να διακοπεί στους προημιτελικούς και η έξοχη απόδοση του τερματοφύλακα της Λεβάντε να επισκιαστεί από τον γκολκίπερ της Νιούκαστλ.

Η κλάση απέναντι στην ψυχή και ο Νάβας
Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, πάντως, θα συνιστούσε κατάφωρη αδικία εις βάρος της καλύτερης ομάδας. Η Ολλανδία είχε ξεκάθαρη υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και επέβαλε το ρυθμό της, αν και δυσκολευόταν να διασπάσει τη σφιχτή ανασταλτική λειτουργία των Κοσταρικανών, που με την πρώτη άμυνα ζώνης αναχαίτιζαν πολλές επιθέσεις των αντιπάλων τους.
Η ομάδα του Χόρχε Λουίς Πίντο πίεζε σωστά στην μπάλα, ενώ επιθετικά όλοι έψαχναν τον Κάμπελ που όμως ήταν απομονωμένος ανάμεσα σε δύο και τρεις αντιπάλους και μοιραία δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός.
Παράλληλα, ο Νάβας συνέχιζε τον… χαβά που ξεκίνησε εναντίον της Ελλάδας και στο πρώτο ημίχρονο είχε κατεβάσει και πάλι «ρολά», γλιτώνοντας την ομάδα του από το γκολ στο 22΄ όταν εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Φαν Πέρσι στο μεταξύ τους τετ α τετ (στη συνέχεια και το σουτ του Σνάιντερ), στο 29΄ με την απόκρουση στο σουτ του Ντεπάι και στο 39΄, στο απευθείας φάουλ του Σνάιντερ.
Από την πλευρά της η Κόστα Ρίκα είχε μόνο μία καλή ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά, όταν στο 34ο λεπτό και σε εκτέλεση φάουλ του Ρουίς ο Μπόρχες γύρισε την μπάλα αλλά ο Φαν Πέρσι απέκρουσε σχεδόν επί της γραμμής της εστίας.
Άτυχη αλλά νικήτρια η Ολλανδία
Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη, με την Ολλανδία να είναι φλύαρη στα πρώτα 35 λεπτά, αφού ο φυγόπονος απόψε Σνάιντερ δεν γύριζε αρκετά για να ζητήσει την μπάλα και να οργανώσει παιχνίδι αλλά την περίμενε, με αποτέλεσμα ο Φαν Πέρσι που στηρίζεται πολύ στις πάσες του συμπαίκτη του να παραμένει απλή αναφορά στο Φύλο Αγώνα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και προ του φάσματος της έκπληξης οι παίκτες του Φαν Γκάαλ ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν πολύ, αλλά τότε είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη, απέναντι στην πιο τυχερή ομάδα της διοργάνωσης.
Στο 82ο λεπτό το απευθείας φάουλ του Σνάιντερ, σε μια από τις ελάχιστες καλές στιγμές του, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, στο 89΄ ο Φαν Πέρσι μόνος απέναντι στον Νάβας παραπάτησε και έπεσε (!) επιβεβαιώνοντας την άσχημη βραδιά του, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σουτ του ίδιου απέκρουσε ο Τεχέδα επί της γραμμής και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!
Μοιραία λοιπόν το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Νάβας να πετά την μπάλα κόρνερ και στην κεφαλιά του Φλάαρ (94΄), τον Σίλεσεν να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Ουρένια (117΄) και το οριζόντιο δοκάρι να αποκρούει για τρίτη φορά αντί του Νάβας, πάλι σε σουτ του Σνάιντερ (119΄).
Τα πέναλτι:

Μπόρχες 1-0, Φαν Πέρσι 1-1, Ρουίς απόκρουση Κρουλ, Ρόμπεν 1-2, Γκονζάλες 2-2, Σνάιντερ 2-3, Μπολάνιος 3-3, Κάουτ 3-4, Ουμάνια απόκρουση Κρουλ        http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/829880/stous-tesseris-tou-mountial-i-ollandia-4-3-tin-kosta-rika-sta-penalti