Τετάρτη 2 Ιουλίου 2014

Μουντιάλ 2014: Στα προημιτελικά η Αργεντινή, 1-0 την Ελβετία.

Στην παράταση κρίθηκε ακόμη ένας αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο προτελευταίος στη φάση των «16». Η Αργεντινή τα βρήκε… «μπαστούνια» απέναντι στην Ελβετία και χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο 118ο λεπτό για να κάνει το 1-0 ο Ντι Μαρία και να λυτρώσει την ομάδα του στην «Αρένα Σάο Πάουλο».
Με πολύ σφιχτό παιχνίδι στο κέντρο και διπλή ζώνη άμυνας οι Ελβετοί προσπάθησαν να κλείσουν κάθε διάδρομο και να αποκόψουν τον Μέσι από την υπόλοιπη «αλμπισελέστε» προκειμένου να ελαχιστοποιήσουν τους κινδύνους για την περιοχή του Μπενάλιο και για μεγάλο διάστημα τα κατάφεραν.

Οι παίκτες του Σαμπέγια εγκλωβίστηκαν από την τακτική του Χίτσφελντ και δεν δημιούργησαν ούτε… υποψία ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο, αντίθετα με τους Ελβετούς που είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να προηγηθούν και να βάλουν προβλήματα στους αντίπαλούς τους.
Στο 28ο λεπτό ο Τσάκα υποχρέωσε σε πολύ δύσκολη απόκρουση τον Ρομέρο, ενώ στο 39΄ η επιπολαιότητα του Ντρμιτς ενδεχομένως κόστισε ένα γκολ στην ομάδα του, καθώς στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν πλάσαρε αλλά θέλησε να τον «κρεμάσει» κι εκείνος απέκρουσε εύκολα.
Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε όμως στην επανάληψη, με την Αργεντινή να ανεβάζει την απόδοσή της και, προϊόντος του χρόνου, να ασκεί έντονη πίεση στην αντίπαλη άμυνα. Στο 59΄ ο Μπενάλιο απέκρουσε το σουτ του Λαβέτσι, στο 62΄ ο τερματοφύλακας των Ελβετών έκανε το ίδιο στην κεφαλιά του Ιγκουαΐν, στο 68΄ το σουτ του Μέσι σχεδόν άγγιξε το οριζόντιο δοκάρι και στο 78΄ ο Μπενάλιο επενέβη αποτελεσματικά σε νέο σουτ του «ψύλλου».
Τελικά όλα «τα λεφτά» ήταν το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, καθώς δύο λεπτά πριν το 120΄ ο Μέσι έδωσε τη λύση με άλλη μία ασίστ, κάνοντας ευτυχισμένο τον Ντι Μαρία, που πλάσαρε υποδειγματικά για το γκολ της πρόκρισης και πρώτο δικό του σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το παιχνίδι είχε όμως και συνέχεια, καθώς στις καθυστερήσεις ο Τζεμαϊλί έχασε μεγάλη ευκαιρία σημαδεύοντας το δοκάρι του Ρομέρο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντι Μαρία πλάσαρε από 50 μέτρα μακριά στην άδεια εστία αστοχώντας ελάχιστα. Στους «οκτώ» η «αλμπισελέστε». θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Βέλγιο-ΗΠΑ.            http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/828297/mountial-2014-sta-proimitelika-i-argentini-1-0-tin-elbetia