Σάββατο 5 Ιουλίου 2014

Μουντιάλ 2014: Στα ημιτελικά η Βραζιλία, 2-1, την Κολομβία.

Η Βραζιλία θα είναι η αντίπαλος της Γερμανίας στον πρώτο ημιτελικό του Μουντιάλ το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης στο Μπέλο Οριζόντε. Η «σελεσάο» επικράτησε 2-1 της Κολομβίας στο δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης, με σκόρερ τους Τιάγκο Σίλβα και Νταβίντ Λουίς.Μουντιάλ 2014: Στα ημιτελικά η Βραζιλία, 2-1, την Κολομβία

Σε ένα απίστευτα γρήγορο ματς, με τρομερό πάθος και ένταση από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, η Βραζιλία πήρε την πρόκριση για την τετράδα της διοργάνωσης, όπου θα παίξει με τη Γερμανία. Μεγάλος απών από τον ημιτελικό θα είναι Τιάγκο Σίλβα, που στο αποψινό ματς ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, πραγματικά απροσπέλαστος στην άμυνα. Είδε, όμως, την κίτρινη κάρτα από το διαιτητή, Καρμπάγιο και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο μεγάλο ματς με τα «πάντσερ».

Με το που συμπληρώθηκε το 6ο λεπτό, οι Βραζιλιάνοι πανηγύρισαν. Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Τιάγκο Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Σάντσες και με προβολή «έγραψε» το 1-0 για τη «σελεσάο».
Το παιχνίδι, όπως ήταν λογικό, «πήρε φωτιά» μετά το γρήγορο γκολ της Βραζιλίας και ο ρυθμός που έδωσαν οι δύο ομάδες ήταν...τρελός. Οι «οικοδεσπότες» έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 20΄, με τον Οσπίνα να διώχνει το σουτ του Χουλκ και στη συνέχεια να μπλοκάρει το νέο βολέ του Όσκαρ, ενώ στο 23΄ ο Τιάγκο Σίλβα ανέκοψε την τελευταία στιγμή την πάσα του Κουαντράδο προς τον αμαρκάριστο Ροντρίγκες.
Ο γκολκίπερ των Κολομβιανών είπε ξανά «όχι» στον Χουλκ στο 27΄, στην τελευταία καλή φάση του...διαστημικού από πλευράς ρυθμού, έντασης και πάθους στις διεκδικήσεις, πρώτου 45λεπτου.
Όπως και το πρώτο μέρος, έτσι και το δεύτερο είχε...τρελό ρυθμό. Η Κολομβία δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους για να μπει στην περιοχή του Ζούλιο Σέζαρ και σα να μην έφτανε αυτό βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 70΄, μετά από καταπληκτικό φάουλ του Νταβίντ Λουίς. Οι Βραζιλιάνοι πήραν «τα πάνω τους» και φάνηκε προς στιγμή ότι δεν θα είχαν πρόβλημα, αλλά στο 78΄ ο Ζούλιο Σέζαρ ανέτρεψε το Μπάκα στην περιοχή και ο Ροντρίγκες αξιοποίησε το πέναλτι (1-2).

Το έκτο γκολ του σταρ της Κολομβίας, όμως, στη διοργάνωση δεν ήταν αρκετό, καθώς στα εναπομείναντα 15 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) η ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή κι έτσι αποχώρησε με «ψηλά το κεφάλι» από το τουρνουά.   http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/829664/mountial-2014-sta-imitelika-i-brazilia-2-1-tin-kolombia