Σάββατο 5 Ιουλίου 2014

Μουντιάλ 2014: Στα ημιτελικά η Γερμανία, 1-0 τη Γαλλία.

Η Γερμανία αποδείχθηκε συνεπής στο ραντεβού με τη διάκριση και με γκολ του Ματς Χούμελς από το 13ο λεπτό νίκησε 1-0 τη Γαλλία στο «Μαρακανά» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αποψινής αναμέτρησης ανάμεσα στη Βραζιλία και την Κολομβία.Μουντιάλ 2014: Ξεπέρασε το Μαραντόνα ο Κλόζε

Οι παίκτες του Γιόαχιμ Λεβ ξεκίνησαν πιο δραστήρια για να επιβάλλουν το ρυθμό τους και αφού αντιπαρήλθαν χωρίς απώλεια τη φάση του 7ου λεπτού με το σουτ του Μπενζεμά που πέρασε λίγο άουτ άνοιξαν το σκορ με τον παρτενέρ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο κέντρο άμυνας της Ντόρτμουντ, όταν στο φάουλ του Κρόος ο Χούμελς νίκησε στον αέρα τον Βαράν αλλά και τον ματαίως εκτιναχθέντα Λιορίς.

Η ανασταλτική λειτουργία των Γερμανών λειτουργούσε πολύ καλύτερα απ΄ ότι στο παιχνίδι με τις ΗΠΑ και σε συνδυασμό με την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορία, τα «πάντσερ» εύκολα τους «μπλε» μακριά από την περιοχή του Νόιερ, ο οποίος πάντως στο 34ο λεπτό υποχρεώθηκε σε δύσκολη απόκρουση στο σουτ του Βαλμπουενά, από την πάσα του Γκριεζμάν.
Η υψηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με την υγρασία που επικρατούσε στο Ρίο ντε Τζανέιρο και η οποία μετρήθηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης στο 88% ήταν φυσικό να επηρεάσει την ποιότητα του αγώνα. Στο β΄ ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες, καθώς οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν ούτε με ατομικές ενέργειες ούτε με αυτοματισμούς το γερμανικό πρέσιγκ.

Ως εκ τούτου η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο δημιουργήθηκε (και χάθηκε) μόλις στο 82ό λεπτό, με τον Σίρλε να σπαταλά τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη της «νατσιονάλμαντσαφτ», όταν απέναντι στον Λιορίς σούταρε συρτά και ο Γάλλος τερματοφύλακας απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Μπενζεμά απέκρουσε ο Νόιερ, στον επίλογο ενός αγώνα που θα ξεχαστεί γρήγορα...   http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/829604/mountial-2014-sta-imitelika-i-germania-1-0-ti-gallia