Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

"Πράσινο" το ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 1-0 των «ερυθρόλευκων» στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο μεγάλο ματς της 9ης αγωνιστικής της Super League. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 56’ ο Λούκας Βιγιαφάνιες.
  "Πράσινο" το ντέρμπι

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να αφήσουν εκτός αγωνιστικού χώρου τα τεράστια οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και την διοικητική ανυπαρξία και παρέταξαν πάθος, θέληση και αποφασιστικότητα για να φτάσουν στη νίκη.

Από την άλλη, οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να αντιπαραβάλουν τις δικές τους αρετές και επί της ουσίας ηττήθηκαν χωρίς να προβάλουν αντίσταση, με εξαίρεση τις τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, στις οποίες ο Βλαχοδήμος φώναξε «παρών».

Πρωταγωνιστές των «πράσινων» ήταν ο Μολέδο, ο Βλαχοδήμος και ο Κουρμπέλης, που αγωνίστηκαν με μεγάλο πάθος, όπως επίσης και ο Λούκας Βιγιαφάνιες, που σημείωσε το γκολ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε για τον Ολυμπιακό ο Σισέ, ενώ αρνητικοί ήταν ο Οτζίτζα Οφόε και ο Φορτούνης, με αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες να μην καταφέρουν να δημιουργήσουν τελική.

Με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 3η νίκη στα 4 τελευταία παιχνίδια και πλησίασε στο -1 τον Ολυμπιακό.
 Ανώτερος ο Παναθηναϊκός

Το ματς ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην επιφυλάσσουν εκπλήξεις. Ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού έκλεισε τον Ολυμπιακό και τον ανάγκασε να μην κάνει τελική φάση, προσπάθησε να σκοράρει, έχοντας 8 κόρνερ στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη σπουδαία στιγμή για το «τριφύλλι» καταγράφηκε στο 4’ με τον Χίλιεμαρκ να μην σημαδεύει σωστά. Στο 11΄ η κεφαλιά του Κουλιμπαλί στο πρώτο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ, πέρασε άουτ, ενώ στο 14΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ανδρούτσου στην περιοχή από προσπάθεια του Βιγιαφάνιες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Προτό είπε «όχι» στον Λουντ, που προσπάθησε να σκοράρει με αριστερό σουτ.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα. Στο 56’ από πάσα του Μολίνς και γύρισμα του Λουντ, ο Προτό δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα και ο Βιγιαφάνιες σε άδειο τέρμα «έγραψε» το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τάκης Λεμονής πέρασε στο γήπεδο τους Καρσελά και Ανσαριφάρντ, προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να αγγίζουν σε τρεις περιπτώσεις την ισοφάριση. Στο δίλεπτο 78΄-79΄ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο, ενώ νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Εμενίκε στο 89’, καθώς δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Βλαχοδήμο. Η τελευταία καλή στιγμή χάθηκε από το Μουνιέ για τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, το ντέρμπι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 1-0.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0 (Novasports 1)

Γκολ:
56' Βιγιαγφάνιες

Το «φιλμ» του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ντέρμπι

2' Το ματς διεξάγεται υπό βροχόπτωση.

4' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Χίλιεμαρκ να σουτάρει άουτ από το ύψος της περιοχής.

11' Δεύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

14' Μετά από σουτ του Μολίνς, ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι κέρδισε το τρίτο κόρνερ του αγώνα.

22' Ο Παναθηναϊκός φαίνεται πιο φρέσκος και με μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι.

35' Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στον αγωνιστικό χώρο του Απόστολος Νικολαΐδης.

39' Ζήτησε αλλαγή ο Φορτούνης, ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι. Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Ζιλέ.

45' Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη του Ολυμπιακού.

45' +2' Σπουδαία απόκρουση από τον Προτό στο σουτ του Λουντ.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα.

46' Ένταση μεταξύ Οτζίτζα και Κουρμπέλη.

51' Ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική στο ντέρμπι με σουτ του Πάρντο που πέρασε άουτ.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ 1-0. Ο Βιγιαφάνιες σκόραρε σε άδεια εστία μετά από το γύρισμα του Λουντ.

57' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά για μαρκάρισμα στον Φορτούνη.

65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καρσελά στη θέση του Ανδρούτσου.

69' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μουνιέ στη θέση του Μολίνς.

74' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Πάρντο.

74' Το σουτ του Λουντ πέρασε άουτ.

75' Κίτρινη κάρτα στον Οτζίτζα.

77' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζιλέ στη θέση του Οτζίτζα.

78' Σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλχοδήμος απέκρουσε το σουτ του Ανσαριφάρντ.

79' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βλαχοδήμος και πάλι έσωσε με το πόδι την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ.

83' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπέσας στη θέση του Βιγιαφάνιες.

87' Αλλγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Χίλιεμαρκ ο Κουτρουμπής.

88' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί

90' Ο Βλαχοδήμος κάνει και τρίτη απόκρουση και κρατάει το 1-0 μετά την προσπάθεια του Εμενίκε.

90'+2' Το πλασέ του Μουνιέ πέρασε άουτ.

90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Βλαχοδήμο.