Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

«Αποχαιρέτησε» την Ευρώπη με απίστευτο «διπλό» στη Γερμανία ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τέλος στην ευρωπαϊκή του πορεία πετυχαίνοντας μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του, στη Γερμανία απέναντι στην Ντόρτμουντ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Ο "Δικέφαλος" έφυγε με το σπουδαίο "διπλό" από την Βεστφαλία με σκορ 0-1,έχοντας για... χρυσό σκόρερ τον Μακ! Έτσι η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ αν και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, άφησε μια "γλυκιά γεύση" στους περισσότερους από 4.000 φίλους της που βρέθηκαν εκεί.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή, δεν μπορούσε όμως να βρει χώρους για να απειλήσει την εστία του Γλύκου, αφού η αμυντική λειτουργεία του "Δικεφάλου" ήταν εξαιρετική. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 10' από πλευράς Γερμανών, με το διαγώνιο σουτ του Καγκάβα μέσα από την μεγάλη περιοχή να κοντράρει σε αμυντικό του ΠΑΟΚ, και στη συνέχεια να χτυπάει στο δοκάρι. Η δεύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε 13 (!) λεπτά αργότερα, αφού η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Στο 23' ο Ρόις μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Γκίντερ πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Γλύκου.
Οι "ασπρόμαυροι" ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή στον αγώνα. Στο 33' έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μυστακίδη, ο Μακ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, πέρασε και τον Βάιντενφελερ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Στη συνέχεια ο "Δικέφαλος" παρέμεινε εξαιρετικά στημένος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε την Ντόρτμουντ να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του και να ισοφαρίσει. Εξαίρεση η φάση του 42ου λεπτού όπου οι Γερμανοί είχαν και δεύτερο δοκάρι. Ο Γλύκος απέκρουσε το σουτ του Γιανουζάι, η μπάλα κατέληξε στη συνέχεια της φάσης στον Ρόις, αλλά το σουτ του Γερμανού από πλεονεκτική θέση "τράνταξε" το αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Η Ντόρτμουντ πίεζε "ασφυχτικά" τον ΠΑΟΚ και η πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μισό ήρθε στο 47'. Ο Μχιταριάν που είχε μόλις περάσει στο παιχνίδι βρέθηκε... φάτσα με τον Γλύκο σε τετ α τετ, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά και νίκησε τον Αρμένιο. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν σε πολύ καλή βραδιά. Στο 52' πραγματοποίησε νέα εντυπωσιακή επέμβαση, αφού μετά από σέντρα του Παρκ, ο Καγκάβα πήρε την κεφαλιά και ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα μπλόκαρε και την κεφαλιά του Γκίντερ.
Ο "Δικέφαλος" συνέχισε να κρατάει στα... ρηχά την Μπορούσια και στο 66' ο Τούντορ έβγαλε τον σκόρερ του ΠΑΟΚ, Μακ, για να περάσει τον Λέοβατς και να προσπαθήσει να διασφαλίσει αυτό το σπουδαίο "διπλό" για την ομάδα του. Οι Γερμανοί όμως συνέχισαν να έχουν κλεισμένους τους "ασπρόμαυρους" στα... καρέ τους και στο 76' είχαν και τρίτο δοκάρι! Ο νεοεισερχόμενος Ομπαμεγιάνγκ από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Γλύκου για τρίτη φορά. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε, αλλα Γλύκος και ΠΑΟΚ κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της Ντόρντμουντ και να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, έστω και αν δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στην διοργάνωση.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Τόμας Τούχελ): Βάιντενφελερ, Γκίντερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Παρκ, Στένζελ, Μπέντερ (46’ Μικιταριάν), Καγκάβα (46’ Ομπαμεγιάνγκ), Ρόις (46’ Βάιγκλ), Γιανουζάι, Ράμος.
ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Γλύκος, Σκόνδρας, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Τσίμιροτ, Τζιόλης, Κάτσε, Μυστακίδης (77’ Ροντρίγκες), Κωνσταντινίδης, Μακ (66’ Λέοβατς), Μπερμπάτοφ (71’ Σάμπο).   http://www.seleo.gr/athlitika/196936-apoxairetise-tin-evropi-me-apistefto-diplo-sti-germania-o-paok