Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

Ήττα-«ταφόπλακα» για Παναθηναϊκό από Αϊντχόφεν,

Ο Παναθηναϊκός έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης μετά την ήττα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» από την ανώτερη Αϊντχόφεν με 3-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ, καθώς έμεινε στον ένα βαθμό που είχε αποσπάσει την προηγούμενη αγωνιστική στο «Φίλιπς Στάντιον».
Οι «πράσινοι» είναι ουραγοί στον όμιλό τους, την ώρα που η Ντιναμό Μόσχας έκανε στο «4Χ4» νικώντας στη Ρωσία στην Εστορίλ, έφτασε στους 12 βαθμούς και προκρίθηκε από σήμερα, ενώ η ολλανδική ομάδα ανέβηκε στους 7 και οι Πορτογάλοι έχουν 3, από την εντός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού.

Οι Ολλανδοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 10ο λεπτό, όταν από λάθος του Πέτριτς «ξεδίπλωσαν» μια ωραία επίθεση με τελικό αποδέκτη τον Ντεπάι, τον οποίο νίκησε σωτήρια ο Στιλ στο μεταξύ τους τετ α τετ. Η Αϊντχόφεν είχε λαθέψει και το πλήρωσε μόλις ένα λεπτό αργότερα, όταν στη σέντρα του Ζέκα από αριστερά ο Ζουτ έκανε άστοχη έξοδο και ο Ατζαγκούν, από δύσκολη θέση, άνοιξε το σκορ στο 11΄.
Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός γύρισε πίσω, έδωσε αρκετό χώρο (και κατοχή) στην αντίπαλό του, που εν τω μεταξύ είχε βελτιώσει αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας και άρχισε να δέχεται πίεση. Έτσι, στο 13΄ ο Στιλ απέκρουσε το σουτ του Νάρσινγκ, στο 24΄ ο Άγγλος τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε την κεφαλιά του Ντε Γιονγκ, αλλά στο 27΄ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Ντεπάι, που είχε δεχθεί την ασίστ του Βαϊνάλντουμ.
Ένα πολύ δυνατό σουτ του Βίλεμς έφυγε μόλις άουτ στο 38ο λεπτό αλλά ενάντια στη ροή του αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε στα αποδυτήρια προηγούμενος 2-1 από το ωραίο γκολ του Πέτριτς στο 43΄, με τον Κροάτη να «εκτελεί» τον Ζουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά την κεφαλιά-ασίστ του Καρέλη.

Οι Ολλανδοί ήταν όμως ανώτερη ομάδα και το απέδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας πολύ τον Παναθηναϊκό και χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τον Βαϊνάλντουμ (60΄)  και τον Ντεπάι (63΄), για να έρθει η ισοφάριση στο 65΄ με το πλασέ του Ντε Γιονγκ και να συμπληρωθεί η ανατροπή στο 78΄ με την κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ.      http://www.naftemporiki.gr/story/877128/itta-tafoplaka-gia-panathinaiko-apo-aintxofen