Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

Νέα ήττα (1-2) από Τότεναμ για τον πολύ καλό Αστέρα Τρίπολης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε για δεύτερη φορά σε δύο εβδομάδες από την Τότεναμ, αυτή τη φορά στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας με 2-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά απόψε κοίταξε τη διάσημη αντίπαλό του «κατάματα», την προβλημάτισε και τελικώς το σκορ αδικεί την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του.
Η ομάδα της Πελοποννήσου (4 βαθμοί) παρά την ήττα της διατηρεί πάντως ελπίδες, καθώς θα υποδεχθεί στο «Θ. Κολοκοτρώνης» την Μπεσίκτας που μαζί με την Τότεναμ έχουν από οκτώ βαθμούς, ενώ θα παίξει στη Σερβία με την «αδιάφορη» Παρτιζάν, την ώρα που οι Άγγλοι και οι Τούρκοι θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο προσπάθησε από το ξεκίνημα να επιβάλλει γρήγορο ρυθμό αλλά το αρκαδικό συγκρότημα δεν της επέτρεψε να το πράξει, φροντίζοντας να διατηρήσει ένα «ήπιο» τέμπο στο παιχνίδι προκειμένου να μπορεί να ελέγξει το παιχνίδι
Ως εκ τούτου οι φάσεις και οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, με τον Ζησόπουλο στο 9΄ να διορθώνει το λάθος του Κοσίτσκι διώχνοντας σωτήρια την μπάλα και τον Μάσα στο 30΄ να πιάνει αδύναμο άστοχο σουτ στο γύρισμα του Μουνάφο.
Ενώ όμως οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους ανεβάζοντας μάλιστα την απόδοσή τους, μια κακή στιγμή του Σανκαρέ, ο οποίος προσπάθησε να ανακόψει τον Τάουνσεντ με τάκλιν στην περιοχή, έστειλε τον Άγγλο διεθνή στα 11 μέτρα και τον Κοσίτσκι να μαζεύει την μπάλα από τα δίχτυα του στο 36΄.
Το γκολ αποσυντόνισε τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη, που δέχθηκαν κι άλλο γκολ πριν λήξει το ημίχρονο. Αυτή τη φορά από τον Κέιν στο 42ο λεπτό, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τάουνσεντ για να «γράψει» με κεφαλιά το 0-2, σκοράροντας το τέταρτο τέρμα σε δύο αγώνες εις βάρος του Αστέρα.
Οι γηπεδούχοι έψαξαν το «γρήγορο γκολ» που θα τους ξανάβαζε στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό της επανάληψης, αλλά στο 46΄ ο Τσοκάνης (από μπαλιά του Ρόλε) έχασε την ευκαιρία του αγώνα μόνος απέναντι στον Βορμ, ενώ στο 53΄ και το 54΄ ήταν ο Πάρα που βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά και στις δύο περιπτώσεις σούταρε άστοχα, ενώ στο 65΄ ο Μάσα σούταρε στο δοκάρι των Άγγλων.

Τελικά το συγκρότημα της Αρκαδίας πήρε αυτό που άξιζε με βάση την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 89΄ ο Φάτσιο ανέτρεψε στην περιοχή τον Μπαράλες που ήταν έτοιμος να σκοράρει, αποβλήθηκε και ο συμπατριώτης του Αργεντινός επιθετικός που είχε κερδίσει το πέναλτι ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.       http://www.naftemporiki.gr/story/877131/nea-itta-1-2-apo-totenam-gia-ton-polu-kalo-astera-tripolis