Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014

Βαριά ήττα του Αστέρα (1-5) στο Λονδίνο από Τότεναμ.

Στο Λονδίνο έπαψε το αήττητο του Αστέρα Τρίπολης στον 3ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Η αρκαδική ομάδα έχασε από την Τότεναμ με το βαρύ 5-1, με τους Λονδρέζους να τίθενται επικεφαλής του γκρουπ που πάντως παραμένει ανοιχτό καθώς ο Αστέρας υπολείπεται μόλις ενός βαθμού της αγγλικής ομάδας Λονδρέζων και της Μπεσίκτας, τις οποίες θα αντιμετωπίσει στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας.
Ο Αστέρας ξεκίνησε χωρίς φόβο στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και είχε μια καλή προσπάθεια με τον Μάσα, το σουτ του οποίου στο 6ο λεπτό πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λορίς, για να «απαντήσει» δευτερόλεπτα αργότερα ο Κέιν, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 13΄ όμως ο νεαρός άσος των «πετεινών» δεν αστόχησε και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοσίτσκι, από πάσα του Καπού. Στο 23΄ ο τερματοφύλακας του Αστέρα εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Καπού, για να χάσει μοναδική ευκαιρία για το 1-1 ο Πάρα στο 28΄, όταν απέναντι στον Λορίς δεν κατόρθωσε να τον νικήσει.
Ένα λεπτό αργότερα η Τότεναμ πανηγύρισε το 2-0 με ένα από τα ωραιότερα φετινά γκολ της Ευρώπης, όταν ο Αντεμπαγιόρ κέρδισε κάποιες κόντρες έξω από την περιοχή και η μπάλα στρώθηκε στον Λαμέλα, ο οποίος διπλασίασε με σουτ-ραμπόνα!
Αρκετά ενδιαφέρον ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη προσπάθησαν για το γκολ που θα σήμαινε την επιστροφή τους στο παιχνίδι, κέρδισαν μέτρα και προβλημάτισαν σε κάποιες περιπτώσεις τους αντιπάλους τους (55΄ Λούι) αλλά όλα τελείωσαν όταν ο Λαμέλα έκανε το 3-0 στο 66΄ με διπλή προσπάθεια.
Ο Λορίς έσωσε την εστία του από παραβίαση στο 69ο λεπτό κάνοντας μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Ουσέρο, για να δώσει τη «χαριστική βολή» στον Αστέρα ο Κέιν στο 75΄, που έγραψε το 4-0 σημειώνοντας ταυτόχρονα το δεύτερο δικό του γκολ και φτάνοντας στο χατ-τρικ στο 81ο λεπτό όταν έκανε το 5-0.

Τελικά το παιχνίδι είχε ακόμη δρόμο, αφού η αποβολή του Λορίς στο 87ο λεπτό για την ανατροπή του τσοκάνη έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να μειώσει στο 87΄, με τερματοφύλακα τον... Κέιν.  http://www.naftemporiki.gr/story/872262/baria-itta-tou-astera-1-5-sto-londino-apo-totenam