Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014

«Όρθιος» στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός, 1-1 με Αϊντχόφεν.

Με εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος Αϊντχόφεν στο Φίλιπς Στάντιον.
Μετά από δύο ήττες στα πρώτα παιχνίδια του 5ου ομίλου, η ελληνική ομάδα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής κι έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ο Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους δεν ήταν κακός μεσοαμυντικά, αλλά δεν φάνηκε καθόλου επιθετικά.
Ο Γιάννης Αναστασίου έριξε το βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι, παρατάσσοντας την ομάδα χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό, με τον Κλωναρίδη μοναδικό προωθημένο.
Με πίεση ψηλά και παρά τον γρήγορο τραυματισμό του Θανάση Ντίνα, που αντικαταστάθηκε στο 24΄ από τον Ατζαγκούν, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να φανούν επιθετικά, αλλά από την άλλη δεν κινδύνευσαν από τους Ολλανδούς.

Το δοκάρι του Ντεπάι στο 17΄, με το απευθείας φάουλ, ήταν η μοναδική φάση που η Αϊντχόφεν απείλησε ουσιαστικά την πράσινη άμυνα μέχρι το 43ο λεπτό.
Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους στη μοναδική στιγμή που αδράνησε η άμυνα της ελληνικής ομάδας, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Ολλανδός διεθνής, Μέμφις Ντεπάι, έφυγε στην...πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, πέρασε και το Στιλ κι «έγραψε» το 1-0, σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στ΄ αποδυτήρια.
Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ανοίχτηκε και «ζήτησε» την ισοφάριση. Ήταν ανώτερος σε όλο το 45λεπτο από τους γηπεδούχους και δικαιώθηκε στο 87΄ με το πλασέ του Καρέλη, μετά την κεφαλιά-πάσα του Πέτριτς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Μόσχας νίκησε 2-1 στην Εστορίλ και με 9 βαθμούς έχει το απόλυτο στο γκρουπ.       http://www.naftemporiki.gr/story/872265/orthios-stin-ollandia-o-panathinaikos-1-1-me-aintxofen