Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Νίκη με «ξέσπασμα» για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Μάλαγα.

Ένα δεκάλεπτο, το τελευταίο, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, ώστε να ανατρέψει το σκηνικό των προηγούμενων τριών και να φτάσει στη νίκη με 69-61 κόντρα στη Μάλαγα στην πρεμιέρα των πρωταθλητών Ευρώπης στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αναποτελεσματικοί μέχρι το 28', αλλά στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του αγώνα, «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 για να προηγηθούν στο 31' με 46-45 με 1/2 βολές τους Ντάστον. Από εκεί και έπειτα, οι Πειραιώτες πήραν την ψυχολογία με το μέρος τους και με κορυφαίους τους Πέτγουεϊ, Σλούκα και Λοτζέσκι πήραν διαφορά μέχρι και +10 (69-59).
Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο το «μουδιασμένο» και άτονο παιχνίδι του Ολυμπιακού και με πρωταγωνιστή τον αλάνθαστο από τα 6.75 Ζόραν Ντράγκιτς (2/2) κατάφερε από το ισόπαλο 6-6 να τρέξει επιμέρους σκορ 11-2 και στο 6ο λεπτό προηγήθηκε με +9 πόντους (17-8). Ο Λοτζέσκι που αντικατέστησε τον Περπέρογλου μαζί με τον Σλούκα που πέρασε στη θέση του Μάντζαρη έδωσαν λύσεις και με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν τη διαφορά στους -4 (18-22).
Στη δεύτερη περίοδο, ο Πέτγουεϊ με δύο «κολλητά» τρίποντα και καταλυτικές επεμβάσεις στην άμυνα έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (24-25 στο 16'), αλλά τα «ερυθρόλευκα» αμυντικά κενά έκαναν την επανεμφάνιση τους και ο Ζόραν Ντράγκιτς στον τρίτο του τρίποντο κράτησε το προβάδισμα για την ισπανική ομάδα. Λάθη επί λαθών από την ελληνική ομάδα, που συνέχισε να είναι άστοχη (5/19 δίποντα, 4/11 τρίποντα), και η Μάλαγα άρχισε να αυξάνει και πάλι την υπέρ της διαφορά για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (33-26), μετά από τρίποντο του Κάλογουεϊ στην εκπνοή.
Οι Ισπανοί συνέχισαν το σερί τους και στην τρίτη περίοδο, όταν μετά από πέντε διαδοχικούς πόντους του Κάνερ Μέντλεϊ (1 τρίποντο) εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+12, 38-26). Ωστόσο, το τρίποντο ψυχολογίας του Λοτζέσκι έδωσε το έναυσμα για νέο ξέσπασμα και με τον Ντάνστον και Σλούκα να ακολουθούν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 35-38 στο 26'. Οι Ισπανοί, πάντως, δεν κατέθεσαν τα όπλα και εκμεταλλευόμενοι λάθη και αστοχία των γηπεδούχων απάντησαν με νέο σερί 7-0 και ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (45-35 στο 28'). Ολα αυτά όμως μέχρι τη «βροχή» τριπόντων των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι αφού σοβαρεύτηκαν πρώτα στην άμυνα εκτέλεσαν στη συνέχεια από τα 6.75 (τρία διαδοχικά από Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Πέτγουεϊ) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο -1 (44-45).
Στον επίλογο του αγώνα ο αποφασισμένος Ολυμπιακός πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ χάρη στον Ντάνστον, έκλεισε τα πικ εν ρολ των Ισπανών με εξαιρετική άμυνα, και με τον Πέτγουεϊ να συνεχίζει τις... πτήσεις του ξέφυγε μετά από επιμέρους σκορ 7-1 με 51-46. Ο Κάνερ Μέντλεϊ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Σλούκας με το απόλυτο από τα 6.75 (2/2) έβαλε φραγή στα όνειρα ανατροπής των Ισπανών (54-49 στο 35'). Με την άμυνα του Ολυμπιακού να έχει δέσει για τα καλά και να οδηγεί τη Μάλαγα στο ένα λάθος μετά το άλλο οι πρωταθλητές Ευρώπης σταθεροί στην απόδοση τους στο υπόλοιπο του αγώνα δεν απειλήθηκαν και έφτασαν άνετα στο τελικό 69-61.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία), Γιούρας (Σερβία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13 (3), Λο, Ντάνστον 3, Σπανούλης 13 (1), Περπέρογλου 4, Σλούκας 8 (2), Σίμονς 4, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (3).
ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Κόντε, Σαμπόνις 2, Βιντάλ 2, Κάλουγουεϊ 3 (1), Σουάρεθ 8, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 12 (3), Χέτσμεϊερ 8 (2), Κάνερ-Μέντλεϊ 9 (2), Στίματς 1.