Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

Νίκη του Ολυμπιακού στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 μπάσκετ.

Σε ένα άνοστο ματς (χωρίς θεατές και με τις ομάδες λογικά ανέτοιμες) ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 55-45 στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Κέρδισε έτσι χρόνο τουλάχιστον για έναν γύρο (σε περίπτωση ήττας θα είχε χάσει οριστικά το πλεονέκτημα έδρας, δεδομένου ότι ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς) και μαζί το ελάχιστο ψυχολογικό προβάδισμα που δίνουν τέτοιες νίκες.

Οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος τους στην άμυνα και λογικά ήρθε το χαμηλό σκορ, αφού παράλληλα είναι και ανέτοιμες.

Ο Μάρκ Λοτζέτσκι, ήταν η ευχάριστη έκπληξη από τους νέους παίκτες των Πρωταθλητών Ευρώπης που είχαν εκτός ρυθμού τον μεγάλο τους ηγέτη Βασίλη Σπανούλη που εξουδετερώθηκε από την άμυνα του Παναθηνα'ι'κού.

Νίκη του Ολυμπιακού στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 μπάσκετ

Όμως ο Αμερικάνος (με βελγικό διαβατήριο) έπαιξε και γι’ αυτόν και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη, με άξιο συμπαραστάτη τον Πρίντεζη (που ξεκίνησε πολύ ζεστός και τα δύο ημίχρονο, πετυχαίνοντας στα πρώτα λεπτά τους και τους 12 πόντους του.

Οι Αμερικανοί του ζωγραφιστού (Σίμονς, Πέτγουεϊ και Ντάντστον) έδωσαν «όγκο» στον Ολυμπιακό κάτω από τη ρακέτα αλλά όχι σκόρ, όπως ο Πέτγουεϊ ευστόχησε στο μοναδικό του τρίποντο, στο 1’20’’, κρίνοντας ουσιαστικά τον αγώνα (54-45).

Ο Παναθηναϊκός με όαση τον γνωστό…ύποπτο Δημήτρη Διαμαντίδη, τον Ούκιτς να παίζει τελικά, αλλά να μην μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, έψαχνε και άλλες λύσεις που δεν τις βρήκε κυρίως από τον Κάρι, αλλά και τους ψηλούς του. Ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική άνεση το προβάδισμα, αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πολύ άστοχοι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 29-27 κυρίως χάρις στον Μάρκ Λοτζέσκι που είχε 10 πόντου σε αυτό το διάστημα και δεν μπόρεσε να τον σταματήσει η άμυνα του Παναθηναϊκού. Η οποία πάντως τα πήγε περίφημα στον Σπανούλη τον οποίο κράτησε σχεδόν άποντο (με Παππά, Κάρι αλλά και Διαμαντίδη).

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός έπαιξε με το δίδυμο Γκίστ και Φώτση, κερδίζοντας μεν σε ταχύτητα, αλλά δημιουργώντας κενό στο ζωγραφιστό στην άμυνα και χάνοντας σε δύναμη στο λόου πόστ. Εκεί ο Ολυμπιακός με σερί 13-1, μετέτρεψε το 9-13 (8’) σε 22-14 (13’), πριν αναλάβει δράση ο Διαμαντίδης.

Ο αρχηγός όντας φρέσκος (με εξαιρετική ατομική και ομαδική προετοιμασία το καλοκαίρι) με πέντε συνεχόμενους πόντους και εννέα στο ημίχρονο έφερε το πράσινο σερί στο 9-0 και ξανά προβάδισμα (22-23 στο 15’).

Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός χωρίς να παίρνει καθόλου βοήθεια από Πέτγουεϊ αλλά και Σίμονς, βασιζόταν εκτός του Λοτζέσκι στον Πρίντεζη που ξεκίνησε «ζεστός» και στον Μάντζαρη, ο οποίος όσο έπαιζε πάνω στον Δαμαντίδη δυσκόλευε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» σε αυτό το διάστημα πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Μαυροκεφαλίδη (6π.) που αν και με όχι τόσο καλά ποσοστά (3/9δ.) διόρθωνε την αστοχία του με επιθετικά ριμπάουντ.

Παραφωνία του αγώνα (περιμέναμε καλύτερα αντανακλαστικά από τον ΕΣΑΚΕ και ενδεχομένως και από τον Ολυμπιακό) το γεγονός ότι δεν κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον συνάδελφο Φίλιππο Συρίγο που έφυγε από τη ζωή το Σάββατο. Ήταν το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν.

Πάντως οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν εκδώσει ανακοίνωση στην οποία ανέφεραν χαρακτηριστικά: «Η ΚΑΕ Ολυμπιακός εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος Φίλιππου Συρίγου.

Ο λόγος του ήταν πάντα ξεχωριστός, ανατρεπτικός και αποκαλυπτικός.

Η απώλεια του αφήνει ένα μεγάλο κενό στο μπάσκετ, στον αθλητισμό και στη δημοσιογραφία».

Ολυμπιακός (11/28δ., 8/27τρ. 9/15β., 27-13ρ.): Μάντζαρης 7(2), Πέτγουεϊ 3(1), Ντάνστον 3, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 3(1), Σλούκας 9(1), Σίμονς 2, Λοτζέσκι 14(1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12.

Παναθηναϊκός (14/41δ., 4/20 τρ., 5/8β., 26-15ριμπ.) : Μπράμος 3(1), Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 1, Λάσμε 2, Μαυροκεφαλίδης 8 , Διαμαντίδης 16(2), Γκίστ, Παππάς 6, Ματσιούλις.