Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Μπανκς... στην πρόκριση στο top-16 για τον Παναθηναϊκό.

Aθήνα
Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, που όμως πέτυχε τον στόχο του.

Κερδίζοντας με 80-72 την Ολίμπια πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο της πρόκρισης στο top-16 της Ευρωλίγκας, φτάνοντας την 5η νίκη, στην 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Αντίθετα οι Σλοβένοι τέθηκαν νοκ άουτ.

Εξαιρετική εμφάνιση του Μπανκς που μαζί με τον Ούκιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «πρασίνων» με 14 πόντους. Πολύ καλός και ο Λάσμε.

Ο Διαμαντίδης με 8 ασσίστ που έκανε είναι ο 3ος παίκτης στην ιστορία της Ευρωλίγκας που φτάνει τις 700 μετά τους Παπαλουκά (938) και Πριτζιόνι (798).

Ο αγώνας

Τα κενά διαστήματα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψαν στους «πράσινους», που ήταν πιο δημιουργικοί στο πρώτο ημίχρονο (10 ασίστ έναντι 5 των Σλοβένων), να κρατήσουν τη διαφορά ασφαλείας, απέναντι σε μία Ολίμπια που παρά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας επέβαλε τον αργό της ρυθμό και έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της ανατροπής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» με εκφραστές τους Τσαρτσαρή μέσα στη ρακέτα και τον Μπράμος από τα 6.75 ξέφυγαν στο 8' με +6 (13-7). Ωστόσο, 4 διαδοχικοί πόντοι του Μπλάζιτς έφεραν την Ολίμπια σε απόσταση αναπνοής (13-11), για να ακολουθήσει νέο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού δια χειρός Λάσμε και η ελληνική ομάδα να κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» τον αγώνα και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Πάνκο προηγήθηκαν στο 15' με 29-14. Η ολιγωρία στην άμυνα, πάντως, έφερε και πάλι τους Σλοβένους σε απειλητική θέση. Η Ολίμπια με τον Σαλίν να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75 «έτρεξε» σερί 11-0 και στο 18' μείωσε σε 29-25.
Μπανκς ή αλλιώς baby Sofo...
Μπανκς ή αλλιώς baby Sofo..

Οι «πράσινοι» έδειξαν σωστά αντανακλαστικά και προηγήθηκαν με πάλι με +9 (35-26), αλλά οι Σλοβένοι με νέο σερί 7-0 μείωσαν με τη λήξη του ημιχρόνου στους -2 (35-33). Χαρακτηριστικό της αδράνειας του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα η τελευταία φάση του ημιχρόνου, όταν στα 4 δέκατα και μετά από βήματα του Μπανκς ο Μούριτς πέτυχε το «άλεϊ ουπ» στην επαναφορά και διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε, έπαιξε σκληρή άμυνα, βρήκε την ευστοχία του από τα 6.75 (4/6), πήρε σημαντική βοήθεια από τον Μπανκς (πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα) και στο 27' εκτόξευσε τη διαφορά στους +17 πόντους (60-43), μετά από επιμέρους σκορ 25-10. Οι Σλοβένοι κατάφεραν, πάντως, να μειώσουν με τη λήξη της περιόδου σε 62-49, μετά από δύο «κολλητά» τρίποντα.

Μάλιστα, με την κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ, που μεταφράστηκαν σε δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση, κατάφεραν με νέο σερί 7-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου να μειώσουν σε 62-56 στο 33΄. Ωστόσο, ο Μασιούλις με τρίποντη «βόμβα» και ο καθοριστικός στην τρίτη περίοδο Μπανκς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (67-57 στο 35'), ενώ ο Μπράμος από τα 6.75 στο 37' διαμόρφωσε το 72-59.

Τα 18 λάθη του Παναθηναϊκού, πάντως, έφεραν τους Σλοβένους και πάλι σε απόσταση αναπνοής (74-70, 1.5' πριν τη λήξη), αλλά μέχρι εκεί...

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-33, 62-49, 80-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3), Πάνκο 8 (1), Μασιούλις 10 (2), Ούκιτς 14, Λάσμε 13, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 6, Κίτσεν, Μπανκς 14 (2), Σκορδίλης.
ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Σάσο Φιλιπόφσκι): Βάτερς 2, Πρέπελιτς 11 (3), Μπλάζιτς 17 (2), Ράνικο 5 (1), Σαλίν 5 (1), Μούριτς 16, Μπέινς 7, Μπούμπνιτς, Μότσνικ 5 (1), Όμιτς 4.