Κυριακή 7 Ιουνίου 2015

Σουάρες: «Είναι απίστευτο να παίρνεις τον τίτλο με την ομάδα των ονείρων σου»

Δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του ο Λουίς Σουάρες μετά την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι στη Γιουβέντους. Ο Ουρουγουανός δήλωσε πως κατέκτησε το τρόπαιο με την ομάδα των ονείρων του, ενώ αφιέρωσε τη κατάκτηση στην οικογένεια του, στον κόσμο της Μπαρτσελόνα αλλά και  σε όλη την Ουρουγουάη.Σουάρες: «Είναι απίστευτο να παίρνεις τον τίτλο με την ομάδα των ονείρων σου»

«Είναι απίστευτο, κάτι μοναδικό να παίρνεις αυτόν τον τίτλο με την ομάδα των ονείρων σου. Τέτοιες επιτυχίες έρχονται μόνο με κόπο και μέσα από δυσκολίες. Μετά το γκολ της ισοφάρισης που δεχτήκαμε πιέσαμε περισσότερο. Είχαμε τους παίκτες που έκαναν τη διαφορά και κλείσαμε ιδανικά τη σεζόν. Πήγαμε βήμα-βήμα και πετύχαμε όλους τους στόχους μας. Το καλύτερο στοιχείο αυτής της ομάδας είναι ο χαρακτήρας της και το γεγονός ότι μείναμε ενωμένοι από την αρχή της σεζόν. Αφιερώνω τον τίτλο στην οικογένειά μου και στις κόρες μου, πρώτα από όλα. Στη συνέχεια σε όλη την ομάδα και στον κόσμο μας που ήταν φανταστικός. Και φυσικά σε όλη την Ουρουγουάη. Πέρασα μια δύσκολη περίοδο, αλλά έκανα υπομονή και τώρα αποζημιώνομαι», ήταν τα λόγια του.
Βίντεο και φωτό: Δείτε πώς έφτασε η παρέα του Μέσι στην κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ
«Σε έναν τελικό είναι λογικό να δυσκολευτείς. Η Γιουβέντους μπήκε στο ματς όσο περνούσε η ώρα, αλλά αξίζαμε τη νίκη. Ελπίζω να μη σταματήσουμε εδώ και του χρόνου να πάρουμε κι άλλους τίτλους. Το θέλουμε. Είναι πιθανότατα το πιο σημαντικό γκολ στην καριέρα μου. Αφιερώνω αυτή τη νίκη στη γυναίκα μου και την κόρη μου, τις οποίες λατρεύω», πρόσθεσε ο Ράκιτιτς.      http://www.tanea.gr/news/sports/article/5246192/soyares-einai-apisteyto-na-pairneis-ton-titlo-me-thn-omada-twn-oneirwn-soy/

Ιστορικό τρεμπλ για την Μπαρτσελόνα με το 3-1 επί της Γιουβέντους στον τελικό του Βερολίνου - Με γκολ του Ράκιτιτς στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Μπαρτσελόνα - Ισοφάρισαν οι Ιταλοί στο 55ο λεπτό με τον Μοράτα - Το 1-2 στο 68' ο Σουάρες και ο Νεϊμάρ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στις καθυστερήσεις

Ιστορία έγραψε τη νύχτα του Σαββάτου η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Γιουβέντους με 3-1.

Μια ιστορική σεζόν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους Καταλανούς, που έφτασαν τους πέντε τίτλους στη διοργάνωση και έγιναν η πρώτη ομάδα που κάνει δύο τρεμπλ!

Ο τελικός του Βερολίνου ξεκίνησε με «γκολ από τα αποδυτήρια». Μόλις στο 4', ο Νεϊμάρ στριφογύρισε έξω από την περιοχή των Ιταλών, βρήκε τον επερχόμενο Ινιέστα κι εκείνος τον Ράκιτιτς, που αμαρκάριστος πλάσαρε «με τη μία» για το 1-0.

Τι είδαμε έκτοτε; Μια Μπαρτσελόνα να σπαταλάει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη επί 10-15 λεπτά και τη Γιουβέντους να ισορροπεί στη συνέχεια, να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της, αλλά να μην έχει ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς ο Αντρέα Πίρλο δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του σε εκείνο το διάστημα.

Παράλληλα, και οι δύο άσοι της Γιούβε, που είχαν επιφορτιστεί με το μαρκάρισμα του Μέσι, Πογκμπά και Βιδάλ, είχαν ήδη φορτωθεί με κίτρινη κάρτα.

Στο 2ο ημίχρονο, η Γιουβέντους μπήκε πιο αποφασισμένη και ο Μοράτα ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, με τους Ιταλούς να παίρνουν το ψυχολογικό προβάδισμα και να δείχνουν ικανοί για την ανατροπή. Φευ... Μια ατομική ενέργεια του Μέσι, που σταμάτησε στον Μπουφόν, ολοκληρώθηκε τελικά με γκολ του Σουάρες στο 68ο λεπτό κι έκτοτε η νταμπλούχος της Ισπανίας δεν κοίταξε ποτέ πίσω...

Τα ατού της νταμπλούχου Ιταλίας, από την άλλη, υστέρησαν, καθώς ούτε ο Τέβες ούτε ο Πίρλο βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νεϊμάρ με το δέκατο φετινό του γκολ στη διοργάνωση, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συμπερασματικά, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν... έθελξε με την απόδοσή της, αλλά η ποιότητα της επιθετικής της τριπλέτας ήταν που έκανε, τελικά, τη διαφορά. Ο Μέσι πήρε πρωτοβουλίες στο 2ο ημίχρονο, Σουάρες και Νεϊμάρ πέτυχαν από ένα γκολ και η πρόσκαιρη ισοφάριση του Μοράτα έμεινε μόνο σαν μια «μουτζούρα» στη ζωγραφιά των Καταλανών, που φέτος κατέκτησαν τα πάντα: πρωτάθλημα και Κύπελλο Ισπανίας, αλλά και το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.