Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014

Στο Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός, 4-2 τη Μάλμε.

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, νίκησε τη Μάλμε με το εντυπωσιακό 4-2 και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία του από τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, μπαίνοντας μάλιστα στο γκρουπ των «ισχυρών», καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν έκανε το χατίρι στους «ερυθρόλευκους» μένοντας στο 0-0 με τη Γιουβέντους, στο Τορίνο.
Ο πρωταθλητής Ελλάδας εγκαταλείπει την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της UEFA με το κεφάλι πολύ ψηλά, έχοντας νικήσει την πρωταθλήτρια Ισπανίας και φιναλίστ στο περυσινό Τσάμπιονς Λιγκ, Ατλέτικο Μαδρίτης, όπως και την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Γιουβέντους, διατηρώντας απόρθητο κάστρο το «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά πληρώνοντας ακριβά το βαθμό που δεν πήρε στη Σουηδία.
Δυναμική εκκίνηση

Όπως συνηθίζει στα φετινά ευρωπαϊκά παιχνίδια του, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά και με διάθεση να πιέσει την μπάλα, αφού η Μάλμε δεν είναι δα και η πιο τεχνική ομάδα της Ευρώπης. Ο σκοπός προφανής: να εξαναγκαστούν οι Σουηδοί σε λάθη που θα μπορούσαν να αποτελέσουν αφετηρία ευκαιριών για τους γηπεδούχους.
Ως εκ τούτου οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν τον αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και παίζοντας γρήγορα και με μία πάσα έβγαλαν πολλές επιθέσεις από τα άκρα με τους πλάγιους μπακ τους, Ελαμπντελαουΐ και Μασουακού.
Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους, όταν ο Όλσεν απέκρουσε το σουτ του Κασάμι λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στο 19΄ και σε εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες η κεφαλιά του αμαρκάριστου Μποτία έφυγε  άουτ.
Τελικά το γκολ ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν από δυνατό πλάγιο του Μασουακού ο Κασάμι κέρδισε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου πετάχτηκε ο Φουστέρ και με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0, δεχόμενος μάλιστα την κλωτσιά του Κονάτε στο πρόσωπο.
Ευκαιρίες αλλά και... ψυχρολουσία
Στο 33΄ και 34΄ δύο σουτ των Μήτρογλου και Ντομίνγκες, αντίστοιχα, υπήρξαν επίσης δύο καλές στιγμές για τον Ολυμπιακό στα πρώτα 45 λεπτά, για να απειλήσει για πρώτη και μοναδική φορά σε αυτό το διάστημα η Μάλμε με τον… Εντιγκά στο 39΄, όταν στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στο οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο και κόρνερ.
Εξίσου δυναμικό το ξεκίνημα της πειραϊκής ομάδας και στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, παραλίγο να φτάσει στο δεύτερο γκολ μόλις στο 46΄, όταν στο γύρισμα του «Τσόρι» Ντομίνγκες ο Μήτρογλου πλάσαρε σχεδόν εξ επαφής, με τον Όλσεν να κάνει μεγάλη απόκρουση σώζοντας την εστία του.
Στο 49΄ ο Μποτία είχε νέα καλή αλλά άστοχη κεφαλιά, ενώ στο 50΄ το ξαφνικό σουτ του Μασουακού εκτός περιοχής πήγε να αιφνιδιάσει τον Όλσεν, ο οποίος απέκρουσε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
Αντί για το 2-0, όμως, έγινε το 1-1 εντελώς αναπάντεχα στο 59΄, όταν οι γηπεδούχοι δέχτηκαν αντεπίθεση από δική τους στημένη μπάλα! Ο Μανιάτης δεν έκανε το στοιχειώδες, δηλαδή φάουλ έξω από την περιοχή της Μάλμε στον Φόρσμπεργκ, που διέσχισε περίπου 70 μέτρα (!) ανενόχλητος, «έκοψε» στον Κρουν κι εκείνος νίκησε τον Ρομπέρτο για το 1-1, ενώ είχε μπει στο παιχνίδι πριν από δύο λεπτά.
Φανταστικό φινάλε με πολλές συγκινήσεις
Η χαρά των Σουηδών, όμως, δεν κράτησε παρά μόλις τέσσερα λεπτά, αφού στο 63΄ ο Ντομίνγκες ξανάβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του σκοράροντας με ένα καταπληκτικό δεξί διαγώνιο βολέ έξω από την περιοχή του Όλσεν.
Κι ενώ ο Ολυμπιακός επιζήτησε και το τρίτο γκολ, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες όπως στο 79΄ με το σουτ του Αφελάι που απέκρουσε ο Όλσεν και στο 81΄ με το τεχνικό σουτ του «Τσόρι», η Μάλμε ισοφάρισε εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Ρόζεμπεργκ στο 81΄, σε φάση που η άμυνα του πρωταθλητή Ελλάδας εκτέθηκε και πάλι.
Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε τελικά στο 87΄ από τον Μήτρογλου, που «εξιλεώθηκε» σκοράροντας από κοντά σε εκτέλεση κόρνερ για το 3-2, σημειώνοντας ταυτόχρονα το 11ο τέρμα του στο Τσάμπιονς Λιγκ που τον φέρνει στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία του Ολυμπιακού στη διοργάνωση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αφελάι έβαλε την «πινελιά» θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, την οποία δικαιούνταν απολύτως με βάση τις ευκαιρίες του ο πρωταθλητής Ελλάδας. Ο Ολλανδός διαμόρφωσε το τελικό 4-2 ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Κασάμι, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αντού.                http://www.naftemporiki.gr/story/889321/sto-giouropa-ligk-o-olumpiakos-4-2-ti-malme