Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ: Η Αργεντινή νίκησε τη Γαλλία στα πέναλτι και κατέκτησε το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο.ΤΙ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ.

Η Αλμπισελέστε είναι οι πρωταθλητές του κόσμου! Η νίκη στα πέναλτι μετά τη συναρπαστική ισοπαλία 3-3 με τη Γαλλία εξασφαλίζει στην Αργεντινή το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο!

ΗΑργεντινή είναι η πρωταθλήτρια του κόσμου!

Η Αλμπισελέστε την Κυριακή νίκησε τη Γαλλία με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι μετά από μια συναρπαστική ισοπαλία 3-3 για να κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο για τρίτη φορά.

Ο αρχηγός Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές και ο Γάλλος επιθετικός Kylian Mbappé σημείωσε χατ-τρικ καθώς ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκληρώθηκε μετά την παράταση στο στάδιο Lusail.

Σε μια εκπληκτική βραδιά έντονου δράματος, ο Αργεντινός αναπληρωματικός Γκονζάλο Μοντιέλ πέτυχε το νικητήριο γκολ για να σφραγίσει μια συναισθηματική νίκη για την Αργεντινή.

Η Γαλλία, η κυρίαρχη πρωταθλήτρια, αντέκρουσε με 2-0 και 3-2 στην παράταση για να κάνει το 3-3 και να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ο Μέσι είχε δώσει το προβάδισμα στην Αργεντινή από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο πριν ο Άνχελ Ντι Μαρία κάνει το 2-0.

Η Γαλλία έμοιαζε πιο πιθανό να συνεχίσει και να την κερδίσει, αλλά ο Μέσι έβαλε μπροστά την Αργεντινή με 3-2 στην παράταση, αφού πέτυχε την εστία από κοντά, αφού το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνεθ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γαλλίας Ούγκο Λόρις.

Αλλά υπήρχε περισσότερο δράμα δύο λεπτά από το τέλος της παράτασης όταν ο Μοντιέλ δέχθηκε πέναλτι για χάντμπολ.

Ο συμπαίκτης του Μέσι στην Παρί Σεν Ζερμέν, Εμπαπέ, ανέβηκε για να σκοράρει από το σημείο για δεύτερη φορά, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Η Αλμπισελέστε  έμοιαζε να οδεύει προς τη νίκη μέχρι που ο Mbappé σκόραρε δύο φορές στο 80ο και στο 81ο λεπτό για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Η νίκη όμως θα ερχόταν στην Αργεντινή και μαζί της και τρίτος τίτλος.

batimes.com.ar

Το ποδόσφαιρο απέδωσε δικαιοσύνη. Η Αργεντινή απέδωσε δικαιοσύνη με τις δικές της δυνάμεις. Ο Λιονέλ Μέσι έχει τη φωτογραφία που του άξιζε καθ' όλη τη διάρκεια της λαμπρής καριέρας του: με τη φανέλα της αλμπισελέστε και το Παγκόσμιο Κύπελλο στα χέρια του. Η εθνική ομάδα κέρδισε 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία (μετά από ισοπαλία 3-3 μετά από 120 λεπτά) στο στάδιο Lusail και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ 2022. Σε ηλικία 35 ετών, στην πέμπτη προσπάθεια του αρχηγού (σκόρερ δύο γκολ- το άλλο γκολ του Ντι Μαρία), το τείχος έσπασε.

Με τις κερκίδες γεμάτες με τα γαλανόλευκα χρώματα, με όλες τις γωνιές της χώρας γεμάτες συγκίνηση, η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι έπαιξε τον αγώνα με πλήρη συγκέντρωση και σοβαρότητα, σε σημείο που οι Γάλλοι δεν έκαναν ούτε ένα σουτ προς την εστία σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Ήταν απλώς ένα σύμπτωμα της εμφάνισης της Αργεντινής. Με ασφυκτική πίεση, δυσάρεστη ακόμη και για τους θεατές που φοβήθηκαν να δουν τον Julián Álvarez από πάνω τους, να σπάει την οθόνη της τηλεόρασης σε ένα από τα τρεξίματά του. Με υπομονή και άγγιγμα. Με προσωπικότητα. Με την τακτική σοφία της DT να τοποθετήσει τον Di María, έναν εφιάλτη, στον Koundé, στα αριστερά. Με τον De Paul να πιέζει προς τα εμπρός. Με τον Enzo Fernandez να διαχειρίζεται το ρυθμό. Με τον Μέσι να διασκεδάζει, απογυμνωμένος πλέον από το βάρος των εντάσεων που εξανεμίστηκαν μετά την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα 2021 στο Μαρακανά.

Δύσκολα έχει υπάρξει μεγαλύτερη εννοιολογική διαφορά μεταξύ δύο ομάδων σε παγκόσμιο τελικό από αυτή που παρατηρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο μεταξύ της Αργεντινής και της Γαλλίας. Χάρη στον Μέσι, από το σημείο του πέναλτι, μετά από φάουλ του Ντεμπελέ πάνω στον Ντι Μαρία, και τον ίδιο τον Φιδέ, μετά από εξαιρετική ομαδική κίνηση, η Εθνική πήρε το προβάδισμα. Τόσο πολύ που ο Ντεσάμπ έκανε δύο αλλαγές πριν από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την τεράστια φθορά του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε η ώρα να αντισταθούμε. Αλλά χωρίς την ανάγκη για τους 10 παίκτες να κρατηθούν από το δοκάρι γύρω από τον Ντίμπου Μαρτίνεθ. Ο Σκαλόνι αποφάσισε να βάλει τον Acuña για τον Fideo Superstar για να του κλείσει το δρόμο. Ο Ντε Πολ με τη διαχείριση του χρόνου του, κάνοντας αυτό που έπρεπε να γίνει σε κάθε ενέργεια, συν τους χειρισμούς του Μακ Άλιστερ και του Φερνάντεζ, συν τα μικρά μαργαριτάρια του Μέσι, κατάφερε να πάρει και μερικά "ολε" από τις κερκίδες.

Αλλά η αγωνία ήρθε με το πέναλτι του Οταμέντι κατά του Κόλο Μουάνι. Ο Ντιμπού βρέθηκε ελάχιστα εκατοστά μακριά από την απόκρουση του Mbappé. Και, με την επίδραση της Ολλανδίας, σχεδόν αμέσως έγινε το 2-2, επίσης από την Κίκι, με βολέ. Όπως και στην ισοπαλία 2-2 με τη Γερμανία στο Μεξικό 86. Τότε, ο Μαραντόνα πήρε τη μπάλα και καυγάδισε: "Τώρα το κερδίζουμε". Η Αλμπισελέστε έβαλε στόχο να κάνει το ίδιο.

infobae.com

Στην Πρωτεύουσα, όπως και σε κάθε προηγούμενο θρίαμβο, καραβάνια με αυτοκίνητα βαδίζουν προς τον Οβελίσκο με τους ήχους των κόρνων και των βουβουζέλας , ενώ στα μέσα μαζικής μεταφοράς γίνεται επίσης πάρτι από τον Lionel Messi, τον "Dibu" Martínez και όλη την ομάδα.

Στις 3:30 μ.μ., ο ήλιος δύει στο Vicente López και υπάρχουν άνθρωποι σε κάθε γωνιά με μπλουζάκια και σημαίες της Αργεντινής. Η πομπή από τα προάστια του Μπουένος Άιρες στον Οβελίσκο μόλις κάνει τα πρώτα της βήματα, ενώ ο κόσμος –σαν σε έκσταση– επεξεργάζεται την αγωνιώδη νίκη της ομάδας ποδοσφαίρου της Αργεντινής. Κάθε αυτοκίνητο που περνάει από άλλο κορνάρει, οι πεζοί απαντούν φωνάζοντας, ομόφωνα: "Vamos Argentina, φτου!"

Στη γειτονιά του Μπουένος Άιρες της Villa Urquiza , στη γωνία των οδών Olazábal και Altolaguirre, η σειρήνα του πυροσβεστικού σταθμού που βρίσκεται μισό τετράγωνο μακριά χαιρετίζει τις ομάδες των εφήβων και των οικογενειών που περνούν με τα πόδια ως μέρος αυτής της λαϊκής γιορτής που ξεκίνησε ως μόλις σημειώθηκε το γκολ του Μοντιέλ για τη νίκη.