Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

ΣΟΚ: Με περίστροφο εισέβαλε ο Ιβάν Σαββίδης στο γήπεδο! [εικόνες] .Διακοπή στην Τούμπα.

Απίστευτες εικόνες στο ελληνικό ποδόσφαιρο!ΣΟΚ: Με περίστροφο εισέβαλε ο Ιβάν Σαββίδης στο γήπεδο! [εικόνες]

Στο 90' του ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ οι γηπεδούχοι σκόραραν αλλά με οφσάιντ, ο διαιτητής Κομίνης το ακύρωσε και αμέσως έκανε ντου στο γήπεδο με μπράβους του ο Ιβάν Σαββίδης! Μάλιστα, όπως δείχνουν οι φωτογραφίες ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ εισέβαλε με περίστροφο!
Μάλιστα, σύμφωνα με καταγγελίες των ανθρώπων της ΑΕΚ ο Ιβάν Σαββίδης έχει απειλήσει τον διαιτητή Κομίνη, όπως και παίκτες και ανθρώπους της ΠΑΕ ΑΕΚ.
Αμέσως μετά την εισβολή του Ιβάν Σαββίδη, ο διαιτητής με τους επόπτες του αποχώρησε. Πλέον, μένει να ανακοινωθεί η τύχη του αγώνα...
Επίσης,  σύμφωνα με όσα λέει επισήμως η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ, ο Σαββίδης είπε το εξής προς τον διαιτητή Κομίνη: «Είσαι νεκρός»! Παράλληλα, η ΑΕΚ λέει επισήμως ότι στα αποδυτήρια της Τούμπας υπάρχουν πιέσεις από την πλευρά του ΠΑΟΚ προς τον Κομίνη για να... μετρήσει το γκολ από τα αποδυτήρια!

iefimerida.gr

Διακοπή στην Τούμπα.

Διακοπή στην Τούμπα
Πραγματικά απίστευτα πράγματα, που σε καμία περίπτωση δεν τιμούν το ελληνικό ποδόσφαιρο, συμβαίνουν στην Τούμπα, στο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι διεκόπη στο 90o λεπτό μετά το ακυρωθέν γκολ του Βαρέλα, με τον ιδιοκτήτη της ασπρόμαυρης ΠΑΕ, Ιβάν Σαββίδη να εισβάλει στη συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο και να επιτίθεται φραστικά προς τον Κομίνη πριν βάλει στο στόχαστρό του αξιωματούχο από τον πάγκο της Ένωσης.

Μάλιστα o ισχυρός άνδρας του ΠΑΟΚ έκανε νόημα με τα χέρια «φεύγουμε», καλώντας ουσιαστικά τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια, ως ένδειξη διαμαρτυρίας, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια του «απαντά»: «πρόεδρε θέλουμε να παίξουμε».

Λίγο αργότερα το διαιτητικό τρίο, με την κατάσταση να είναι έκρυθμη στον αγωνιστικό χώρο, αποσύρθηκε στα αποδυτήρια, ενώ το ίδιο έπραξε και η ομάδα της ΑΕΚ, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να είναι οι μόνοι που βρίσκονται αυτήν τη στιγμή στα αποδυτήρια.

Άξιο αναφοράς πάντως, είναι το γεγονός ότι στον αγωνιστικό χώρο πλην του Ιβάν Σαββίδη, ο οποίος σε καμία περίπτωση με τη στάση του δεν δίνει το καλό παράδειγμα στους οπαδούς της ομάδας του, εισέβαλε και ο Λούμπος Μίχελ.

Μάλιστα ο παράγοντας του δικεφάλου του Βορρά απείλησε στα αγγλικά τον Κομίνη, λέγοντάς του: "You are finished", δηλαδή "Τελείωσες".

H εισβολή του Σαββίδη στον αγωνιστικό χώρο

Η φάση που έβαλε φωτιά στον αγώνα σημειώθηκε στο 90'. Ο Βαρέλα σκόραρε ωστόσο, το γεγονός ότι ο Μαουρίσιο βρισκόταν μέσα στη φάση μετά την κεφαλιά του Βαρέλα, όντας σε θέση οφσάιντ, οδήγησε τον Κομίνη στην απόφαση, μετά απο διαβουλεύσεις με τον βοηθό, να ακυρώσει το γκολ.

Ο διαιτητής από τη Θεσπρωτία, μετά από υπόδειξη του βοηθού Ποντίκη, πήρε αυτήν την απόφαση καθώς θεωρεί ότι ο Μαουρίτσιο επηρεάζει τη φάση.

Με πολλά νεύρα ξεκίνησε το ματς, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Λέο Μάτος έριξε αγκωνιά στον Λιβάγια, με αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα.

Οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν την αποβολή του παίκτη του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Κομίνης τον παρατήρησε με την κίτρινη κάρτα, θεωρώντας προφανώς ότι δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον άσο της Ένωσης.

Λίγα λεπτά αργότερα,  έπειτα το φάουλ του Μπακασέτα στον Λέο Μάτος, για το οποίο αντίκρισε την κίτρινη κάρτα ο παίκτης της ΑΕΚ, ο Κομίνης απέβαλε για διαμαρτυρίες από το παιχνίδι τον Team Manager του «δικεφάλου» του Βορρά, Παντελή Κωνσταντινίδη καθώς και τον Γιώργο Καλτσίδη από τον πάγκο της «Ένωσης».

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους που «φλέρταραν» με το 1-0 στο 14', όταν ο Αραούχο έπιασε γυριστό μπροστά από την εστία, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα-άουτ.

Στο 32ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή φάση στο ματς. Η μπάλα στρώθηκε στον Κάνιας ο οποίος έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λαμπρόπουλο και πέρασε κόρνερ.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα είχε την μεγαλύτερη στιγμή στο ματς στο 14' με το γυριστό του Αραούχο, ενώ η ομάδα του Λουτσέσκου αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη και με εξαίρεση ένα σουτ του Κάνιας στο 32' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μπάρκα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Στο 52ο λεπτό έπειτα από μπέρδεμα των Μπακάκη-Βράνιες σε τάκλιν που επιχείρησαν, η μπάλα στρώθηκε στον Καμπος, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, ωστόσο ο Λαμπρόπουλος σαν από μηχανής Θεός έβαλε την προβολή και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Η μεγάλη ευκαιρία του Κάμπος

Στο 61ο λεπτό ήταν η σειρά της Ένωσης να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ, όταν ο Μπακασέτας, έκανε το σουτ από πλάγια και θέση μέσα στην περιοχή, βλέποντας όμως τον Πασχαλάκη να αποκρούει σωτήρια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όταν ο Πρίγιοβιτς από πλάγια θέση και δεξιά, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα όμως να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπάρκα.

Οι καλές φάσεις για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στις προσπάθειες των Μπακασέτα και Πρίγιοβιτς

Στο 83ο λεπτό ο Κομίνης απέβαλε τον προπονητή της ΑΕΚ, Μανόλο Χιμένεθ για διαμαρτυρία.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-0

Γκολ:

Κίτρινες:
2' Mάτος (ΠΑΟΚ), 10' Μπακασέτας (ΑΕΚ), 19' Kάμπος (ΠΑΟΚ), 25' Γκάλο (ΑΕΚ), 38' Κρέσπο (ΠΑΟΚ), 54' Αραούχο (ΑΕΚ), 57' Πέλκας (ΠΑΟΚ)