Παρασκευή 24 Απριλίου 2015

Το ‘κανε το θαύμα του ο Άη Γιώργης!Στο δρόμο για το 4ο Ευρωπαϊκό ο Ολυμπιακός μετά την επική πρόκριση στο Final4 της Μαδρίτης

Με τον εορτάζοντα Πρίντεζη να πετυχαίνει ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο, ο Ολυμπιακός νίκησε 71-68 την Μπαρτσελόνα, έκανε το 3-1 στη σειρά των προημιτελικών και προκρίθηκε στο Final 4 της Μαδρίτης!

Ακατάλληλο για… καρδιακούς το μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τους «ερυθρόλευκους» -που βρέθηκαν να χάνουν με δέκα πόντους- να κάνουν ένα τρομερό comeback στο τρίτο δεκάλεπτο και να τσεκάρουν το εισιτήριό τους για την ισπανική πρωτεύουσα χάρη στο τεράστιο καλάθι του υπαρχηγού!

Πρώτος σε πόντους για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν με 17 ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος παράλληλα έγινε και δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης. Ο Πρίντεζης σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ πολύ μεγάλο ματς και στις πλευρές του παρκέ έκανε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11 πόντους.

Από τους Καταλανούς κορυφαίοι ήταν ο Τόμιτς και Σατοράνσκι 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Αμπρίνες είχε 11.

Αμέσως μετά το φοβερό καλάθι του Πρίντεζη που ξέρανε την Μπαρτσελόνα ο αγωνιστικός χώρος του ΣΕΦ γέμισε από οπαδούς που έγιναν ένα κουβάρι με παίχτες, προπονητές αλλά και τους ιδιοκτήτες της ερυθρόλευκης ΚΑΕ.

Το ματς

Με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση (6-6), με τον Ολυμπιακό να βγάζει κάποιες καλές άμυνες και να παίρνει το προβάδισμα (9-6). Οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν το +3 (11-8) μέχρι και τα μισά της περιόδου, καθώς στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα «τιμώρησε» την κακή τους περιφερειακή άμυνα με τον «καυτό» Αμπρίνες, κάνοντας το 11-14. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι 17-16, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να απειλούν κυρίως με βολές.

Ένα μίνι σερί 4-0 «έτρεξε» ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (20-17). Στη συνέχεια η άστοχη επιμονή έξω από τα 6,75μ. (0/6), αλλά και ο Τόμας που ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο και έπαιρνε το ένα επιθετικό ριμπάουντ πίσω από το άλλο, έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να περάσει μπροστά (22-25). Με ένα «τρελό» τρίποντο του Σπανούλη το ματς ήρθε στην ισοπαλία (25-25). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν γύριζαν καθόλου σωστά την μπάλα στην επίθεση και με τον Ναβάρο από την άλλη να τα βάζει από… παντού, οι Καταλανοί έφτασαν στο +8 (27-35), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με αυτή τη διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια (29-37).

Με το… καλημέρα του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα πήγε στο +10 (29-39). Στη συνέχεια, ο Μάντζαρης με ένα πεντάποντο «ξέσπασμα» έδωσε λίγη… ανάσα στον Ολυμπιακό (34-39), όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Τόμιτς και Σατοράνσκι πήραν ξανά μία διαφορά «ασφαλείας» (37-45), στα μισά της περιόδου. Εκεί «μίλησαν» οι Σπανούλης και Πέτγουεϊ με δύο τρίποντες «βόμβες» για το 45-47, ενώ μέσω της καλής τους άμυνας, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά το προβάδισμα (50-49), με τον Τόμιτς να διαμορφώνει με 1/2 βολές το 50-50.

Πλέον το ματς δεν ήταν για… καρδιακούς. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός θυμήθηκε την εξαιρετική του άμυνα στα πρώτα τέσσερα λεπτά, πηγαίνοντας στο +3 (55-52). Όμως, στη συνέχεια επέστρεψε η νευρικότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να περάσει μπροστά με τους Ντόελμαν και Σατοράνσκι (55-57) και το κακό ήταν το πέμπτο φάουλ του Ντάνστον, με τον Χάντερ να είχε τέσσερα... Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο… ροντέο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με τρίποντα (61-62). Δύο κακές επιθέσεις των Πειραιωτών στο τελευταίο τρίλεπτο, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε στο +4 (61-65), 1:14’’ για το τέλος.

Για άλλη μία φορά, ο Μάντζαρης έξω από τα 6,75μ. μείωσε, ενώ με μία τρομερή άμυνα, ο Πρίντεζης έκανε το 66-65, στα 39,5’’. Με 2/2 βολές ο Ναβάρο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (66-67), όμως ο Σπανούλης με πολύ δύσκολο καλάθι έφερε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά (68-67) και ενώ απέμεναν 8,3’’. Στα 5,2’’ ο «La Bomba» με 1/2 βολές έφερε ματς στην ισοπαλία, με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το buzzer beater τρίποντο και να στέλνει την ομάδα του Πειραιά στο Final 4 της Ευρωλίγκας με το τελικό 71-68!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-37, 50-50, 71-68

πηγή: sport-fm.gr