Πέμπτη 7 Αυγούστου 2014

Τσάμπιονς Λιγκ: Ήττα-αποκλεισμός του Παναθηναϊκού από τη Σταντάρ με 2-1.

Στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τη Σταντάρ Λιέγης στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και αποκλείστηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Βέλγιο και με τη σημερινή τους εμφάνιση, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν έδειξαν σε καμία περίπτωση ότι ήταν έτοιμοι για να συνεχίσουν στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.
Κι αν στο παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης ο Παναθηναϊκός άφησε πολλές υποσχέσεις με την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, απόψε η ελληνική ομάδα φανέρωσε αρκετές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές της, ιδιαίτερα στην άμυνα και στο κέντρο.
Θα μπορούσε, πάντως, εάν ήταν λίγο τυχερή να είχε ισοφαρίσει στην επανάληψη με τα δύο δοκάρια από τους Ντίνα και Σίλντενφελντ, δεν τα κατάφερε κι έτσι η Σταντάρ, η οποία μετά το 60΄ έμεινε εντελώς από δυνάμεις, θα είναι αυτή που θα συνεχίσει στο Τσάμπιονς Λιγκ και θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στους «χρυσοφόρους» ομίλους.
Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για το «τριφύλλι», καθώς στο 16ο λεπτό πήρε…κεφάλι στο σκορ. Ο Μπεργκ επιχείρησε να βγάλει τη σέντρα, ο Αρσλάναγκιτς έβαλε το πόδι του και χάρις στο αυτογκόλ έγινε το 1-0.
Οκτώ λεπτά μετά οι «πράσινοι» απείλησαν και πάλι με το Νορβηγό, το σουτ του οποίου απέκρουσε δύσκολα ο Καουασίμα.
Μέχρι το 35ο λεπτό ο Παναθηναϊκός χωρίς να παίζει καλό ποδόσφαιρο είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν είχε κινδυνεύσει από τους Βέλγους. Το αμυντικό του πρόβλημα, όμως, ήταν εμφανέστατο σε ένα ακόμη ματς, με τον Κουτρουμπή να χάνει τον Μπομπό στο 36΄ και ο ακραίος μέσος της Σταντάρ πλάσαρε υποδειγματικά τον Κοτσόλη (1-1).
Σα να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά μετά, ο Μποκού πέρασε και πάλι τον Κουτρουμπή, και με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έβαλε σε…τροχιά πρόκρισης τους Βέλγους.
Η κακή εικόνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Οι περισσότεροι παίκτες των «πρασίνων» βρέθηκαν σε τραγική βραδιά, ο Μπεργκ δεν τροφοδοτήθηκε όπως θα έπρεπε, με αποτέλεσμα το έργο των Βέλγων να γίνει ακόμη πιο εύκολο.
Η είσοδος των Κλωναρίδη (έμεινε για λίγο στο ματς κι αντικαταστάθηκε από το Ντίνα) και Καρέλη αντί των Μέντες και Πέτριτς δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα. Τα λάθη συνεχίστηκαν από τους παίκτες του Αναστασίου που δε μπορούσαν να βρεθούν με τίποτα στον αγωνιστικό χώρο, καθαρό μυαλό δεν υπήρχε με αποτέλεσμα να χαθεί πολύτιμος χρόνος.

Ένα ξέσπασμα των παικτών του Παναθηναϊκού μετά το 70ο λεπτό, έφερε τα δύο δοκάρια, με το σουτ του Ντίνα και την κεφαλιά του Σίλντενφελντ, και τη μεγάλη επέμβαση του Καουασίμα στο σουτ του Ατζαγκούν στο 78΄.     http://www.naftemporiki.gr/story/839869/tsampions-ligk-itta-apokleismos-tou-panathinaikou-apo-ti-stantar-me-2-1               Στο γκρουπ των ισχυρών του Γιουρόπα Λιγκ θα τοποθετηθεί ο Παναθηναϊκός στην κλήρωση των πλέι οφ της ερχόμενης Παρασκευής.
Το εισιτήριο για την φάση των πλέι οφ έχουν ήδη εξασφαλίσει οι ΠΑΟΚ, Απόλλων Λεμεσού , Ίντερ, Τότεναμ, Βιγιαρεάλ, Τραμπζονσπόρ, Σεντ Ετιέν, Λόκερεν, Λοκομοτίβ Μόσχας, Μέταλιστ, Μίντιλαντ, Γκλάντμπαχ, Νασιονάλ, Ραπίντ Βιέννης, Τβέντε, Ζυρίχη, Τσβόλε, Ροστόφ.      http://www.naftemporiki.gr/story/839870/panathinaikos-sto-gkroup-ton-isxuron-tou-giouropa-ligk