Κυριακή 29 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014: Ανατροπή και πρόκριση για την Ολλανδία, 2-1 το Μεξικό.

Με απίστευττη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Ολλανδία που μέχρι το 88΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ, νίκησε 2-1 το Μεξικό και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Μουντιάλ. Αντίπαλος των «οράνιε» στους «8» θα είναι ο νικητής του ζευγαριού, Κόστα Ρίκα-Ελλάδα.
Οι Μεξικανοί ήταν «αγκαλιά» με το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά στα τελευταία λεπτά «λύγισαν». Έχοντας φύλακα-άγγελο κάτω από την εστία τους (Οτσόα) και παίζοντας με εξαρετική τακτική απέναντι στους «οράνιε», οι Μεξικανοί κατάφεραν να προηγηθούν και δύο λεπτά πριν τη λήξη όλα έδειχναν ότι θα πετύχαιναν μία ιστορική πρόκριση.

Η Ολλανδία, των 10 τερμάτων στην φάση των ομίλων, μέχρι το 88ο λεπτό δεν υπήρχε στο γήπεδο. Ο Σνάιντερ, όμως, έδωσε αρχικά «το φιλί της ζωής» και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άριεν Ρόμπεν πήρε...καθυστερημένα αυτό που δικαιούτο από το πρώτο ημίχρονο κι έδωσε την ευκαιρία στον Χιούντελααρ να στείλει την ομάδα του Φαν Χάαλ στους προημιτελικούς, επιβεβαιώνοντας ότι οι μεγάλοι παίκτες είναι αυτοί που στα δύσκολα κάνουν τη διαφορά.

REUTERS/EDDIE KEOGH
Ο Ρόμπεν στην κατοχή της μπάλας.
Παιχνίδι κέντρου, με πολλή τακτική και ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες παίχτηκε στα πρώτα 45 λεπτά. Η Ολλανδία είχε την κατοχή της μπάλας, προσπάθησε με τις διεισδύσεις του Ρόμπεν να γίνει απειλητική, ωστόσο, η άμυνα του Μεξικού δούλεψε...ρολόι κι αν εξαιρέσει κανείς ένα σουτ του Φαν Πέρσι, ο οποίος δεν φάνηκε καθόλου στο διάστημα αυτό και την φάση στις καθυστερήσεις με το Ρόμπεν, η ομάδα του Φαν Χάαλ δεν απείλησε καθόλου την εστία του Οτσόα.

Οι Μεξικανοί προσπάθησαν περισσότερο από τα πλάγια να βρουν τους διασρόμους προς την περιοχή των Ολλανδών, μπήκαν περισσότερες φορές στα καρέ του αντιπάλου, αλλά ευκαιίες δεν είχε εκτός από αυτή του 42ου λεπτού με τον Τζιοβάνι Ντος Σάντος. Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού ανήκε στους παίκτες του Ερέρα. Στο 17΄ ο Ερέρα βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλό του, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φαν Πέρσι σούταρε μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, στην καλύτερη φάση των «οράνιε» στο πρώτο 45λεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε με τη μεγάλη φάση για το Μεξικό, στο 42΄, όταν ο Τζιοβάνι Ντος Σάντος νικήθηκε από το Σίλεσεν μετά το δυνατό σουτ που επιχείρησε από τη γωνία της μικρής περιοχής. Στις καθυστερήσεις ο Ρόμπεν ανατράπηκε από τον Μάρκες στην περιοχή, χωρίς η παράβαση να γίνει αντιληπτή από τον Προένσα.

REUTERS/MIKE BLAKE
Ο Τζιοβάνι Ντος Σάντος πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του μετά το γκολ εναντίον της Ολλανδίας.
Το β΄ μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό και σσε αυτό συνέβαλε  αποφασιστικά το γρήγορο γκολ των Μεξικανών με το καταπληκτικό αριστερό σουτ του Τζιοβάνι Ντος Σάντος στο 48΄. Στο 55΄ ο Οτσόα έκανε την απόκρουση του...Μουντιάλ στο εξ επαφής σουτ του Φρέι. Με απίστευτα αντανακλαστικά ο γκολκίπερ του Μεξικού απόκρουσε κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι κι εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία στο 60΄, με το σουτ του Σνάιντερ από το ύψος της περιοχής να βρίσκει στο πόδι του Μάρκες και να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74΄ και πάλι ο Οτσόα είπε «όχι» στο πλασέ του Ρόμπεν μέσα από την περιοχή.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Σνάιντερ με βολέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα εκεί που δε μπορούσε να κάνει τίποτα ο Οτσόα και ισοφάρισε για την Ολλανδία (1-1). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι όδευε προς την πααράταση, στο 93΄ ο Προένσα καταλόγισε πέναλτι στην πτώση του Ρόμπεν από το μαρκάρισμα του Μάρκες. Ο Χούντελααρ εκτέλεσε ψύχραιμα και με το 2-1 οι «οράνιε» συνεχίζουν στη διοργάνωση...       http://www.naftemporiki.gr/worldcup/story/827240/mountial-2014-anatropi-kai-prokrisi-gia-tin-ollandia-2-1-to-meksiko