ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ.

Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από 34 χρόνια ο ΠΑΟΚ.

Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από 34 χρόνια ο ΠΑΟΚ
Μετά από 34 χρόνια προσμονής ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μία αγωνιστική πριν το τέλος του φετινού «μαραθωνίου» της Super League έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Λεβαδειακό στην έδρα της και, επικρατώντας με 5-0 των Βοιωτών, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο, για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το μακρινό 1985.Oύτε... καρφίτσα δεν πέφτει στην κατάμεστη Τούμπα
«Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» ήταν ένα από τα συνθήματα που δονούσαν την Τούμπα, η οποία είχε γεμίσει ασφυκτικά από αρκετά νωρίς, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να πανηγηρίζουν με τη ψυχή τους το πολυπόθητο τρόπαιο, ζώντας στιγμές που περίμεναν τόσα χρόνια!
Με το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Κομίνη οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο των «ασπρόμαυρων» έγιναν ένα... κουβάρι και πανηγύριζαν σαν μικρά παιδιά την επιτυχία τους, ενώ στη συνέχεια οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προκειμένου να αρχίσουν οι ετοιμασίες για την απονομή του τίτλου.
Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Λουτσέσκου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το γκολ του Σάκχοφ (3΄) και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπίσεσβαρ (8') έκανε γρήγορα το 2-0.
Στο 53ο λεπτό ο Βαρέλα προωθήθηκε και με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Σάκχοφ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 60' έκανε το 4-0 για τους «ασπρόμαυρους», για να έρθει στο 81' ο Σβιντέρφσκι να διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τραυματίας Βιερίνια μπήκε εν μέσω αποθέωσης στον αγωνιστικό χώρο ο τραυματίας Βιεϊρίνια, για να παραλάβει το περιβραχιόνιο του αρχηγού και να υψώσει το τρόπαιο μέσα στην κατάμεστη Τούμπα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 29ο λεπτό ο «δικέφαλος» του Βορρά κέρδισε και δεύτερο πεναλτι στο ματς, ωστόσο ο Πέλκας, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον Μπάγιατς να αποκρούει την μπάλα.
ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 5-0
Γκολ: 3', 60' Σάκχοφ (ΠΑΟΚ), 8' πεν. Μπίσεσβαρ (ΠΑΟΚ), 53' Βαρέλα (ΠΑΟΚ), 81' Σβιντέρφσκι (ΠΑΟΚ)
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (70' Μάτος), Βαρέλα (78' Μαλεζάς), Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.
Λεβαδειακός: Μπάγιατς, Ανγκουά, Λιάγκας, Αντιλεού, Τσαμπούρης, Καραχάλιος, Μητρόπουλος, Νίκας, Σαβαντογκό, Νανγκίς, Χατζηλάμπρος (66' Στανόγεβιτς)
Tρελό γλέντι και στα αποδυτήρια

Μεθυσμένη πολιτεία θύμιζαν τα αποδυτήρια του ΠΑΟΚ μετά την ευρεία νίκη (5-0) επί του Λεβαδειακού, καθώς όλη η οικογένεια του δικεφάλου του Βορρά ξέσπασε σε ξέφρενους πανηγυρισμούς υπό τους ήχους του «We are the Champions».
Οι κερκίδες της Τούμπας είναι κατάμεστες από νωρίς, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να έχουν στήσει το δικό τους πάρτι τίτλου με συνθήματα. Όταν η ομάδα βγήκε για προθέρμανση, περίπου μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, η ατμόσφαιρα έγινε ακόμη πιο «καυτή», με πυρσούς να ανάβουν στη θύρα 4.

Στη συνέχεια, βγήκε στον αγωνιστικό χώρο και ο Βιεϊρίνια, γνωρίζοντας κι αυτός την αποθέωση από τους φιλάθλους της ομάδας του.

zougla.gr

Football League: «Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση ο Απόλλων Λάρισας, 1-0 τον Πλατανιά.

Πολύ κοντά στην εξασφάλιση της δεύτερης θέσης της Football League, που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League, βρίσκεται ο Απόλλων Λάρισας.
Η θεσσαλική ομάδα επικράτησε στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του Πλατανιά με 1-0, τον ξεπέρασε κατά δύο βαθμούς και έχει και το «πάνω χέρι» σε περίπτωση ισοβαθμίας (αφού το αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου στα Περιβόλια είχε λήξει ισόπαλο 0-0).
Με αυτά τα δεδομένα, ο Απόλλων χρειάζεται έναν βαθμό στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ηρόδοτο στην Κρήτη, για να «σφραγίσει» τη δεύτερη θέση.
Το γκολ που έκρινε τη σημερινή (21/4) αναμέτρηση πέτυχε ο Λουκάο με κεφαλιά, μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ οι Χανιώτες είχαν δοκάρι στο 72΄ με τον Ποζατζίδη.
Η Σπάρτη όπως αναμενόταν δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος πήρε άκοπα τους τρεις βαθμούς. Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής θα διεξαχθούν αύριο (22/4).
* Αποβλήθηκε ο Αήττητος Σπάτων.

* Η Σπάρτη έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.
zougla.gr

Αγγλία: Επέστρεψε στην κορυφή η Λίβερπουλ.

Αγγλία: Επέστρεψε στην κορυφή η Λίβερπουλ
Σε τροχιά τίτλου παραμένει η Λίβερπουλ, χάρη στο άνετο πέρασμά της από το Κάρντιφ, όπου νίκησε με 2-0 την ομώνυμη ομάδα, για την 35η αγωνιστική της Premier League.
Με εξαιρετική εμφάνιση, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, δημιούργησαν ευκαιρίες με Μανέ και Σαλάχ, αλλά ήταν οι Βαϊνάλντουμ και Μίλνερ που πέτυχαν τα δύο γκολ.
Πλέον, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ περιμένει ένα... δώρο από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία την Μεγάλη Τετάρτη τη -δεύτερη αλλά με αγώνα λιγότερο- Μάντσεστερ Σίτι σε εξ αναβολής αγώνα. Αυτή ήταν η ένατη σερί νίκη της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που είχε να συμβεί από το 2014!
Γουέστ Χαμ-Λέστερ 2-2
(38΄ Αντόνιο, 82΄ Πέρεθ - 67΄ Βάρντι, 90΄ Μπαρνς)
Γουλβς-Μπράιτον 0-0
Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-1
(27΄, 31΄, 86΄ Πέρεθ - 59΄ Λεμινά)
Εβερτον-Μάντσεστερ Γ. 4-0
(13΄ Ριτσάρλισον, 28΄ Σίγκουρντσον, 56΄ Ντιν, 64΄ Γουόλκοτ)
Αρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 2-3
(47΄ Οζίλ, 77΄ Ομπαμεγιάνγκ - 17΄ Μπεντεκέ, 61΄ Ζαχά, 69΄ ΜακΆρθουρ)

zougla.gr

Γερμανία: Παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή η Ντόρτμουντ.

Γερμανία: Παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή η Ντόρτμουντ
Η Ντόρτμουντ πέρασε εύκολα την Κυριακή από το Φράιμπουργκ, νικώντας 4-0 την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga, και συνεχίζει να ακολουθεί από απόσταση ενός βαθμού την πρωτοπόρο Μπάγερν, περιμένοντας κάποιο... δώρο των Βαυαρών για να επιστρέψει στην κορυφή.
Ο Σάντσο άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς στο 12ο λεπτό, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Ρόις στο 54΄, του Γκέτσε στο 79΄ και του Αλκάθερ στο 87΄.